BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Мигранти из Источне Европе у Британији нису радо дочекани

22.01.2014. год.


Од 1. јануара ове године у земљама ЕУ су укинута ограничења за радну миграцију држављана из Румуније и Бугарске. У Великој Британии је то изазвало забринутост у вези са новим током миграната из Источне Европе попут оног из 2004. године, када су се у ЕУ учланиле Пољска и још 9 чланица.

Разлика у животном стандарду између Велике Британије, с једне стране, и Бугарске и Румуније, с друге, није у корист две последње. Она је изазвала страх да ће се хиљаде људи, тражећи бољи живот, устремити у Енглеску, Шкотску и Велс. Напад такве хистерије је британско друштво већ преживело, - испричао је «Гласу Русије» научник Центра британских истраживања Андреј Куликов.

- То је повезано с претходним етапама ширења ЕУ, када је дошло до великог прилива емиграната управо из Пољске. Лик пољског бравара или пољске кућне помоћнице је постао појам за ту земљу. Уствари се читава земља у масовној свести поистоветила, нарочито захваљујући листу San, с тим не баш популарним струкама.

С друге стране, пружајући радним мигрантима слободни прилаз тржишту рада, Велика Британиа би могла да створи проблеме за властиту економију и за миграциону политику, - сматра експерт Међународног института хуманитарно-политичких истраживања Владимир Брутер.

- Тај проблем је доста акутан, јер миграција из Источне Европе није подређена неким правилима, зато није јасно како у овом случау делује правни механизам, који омогућује борбу против незаконите и илегалне миграције. Према мишлењу британске владе и правника, радници из Источне Европе често крше правила запошљавања на острвима. Истовремено није јасно, у којој мери они подлеже депортацији. То напреже Британију – земљу, где делују одређена правила запошљавања и контактирања с другим земљама ЕУ.

Таква је ситуација натерала политичке кругове Велике Британије да другачије сагледају своје учешће у ЕУ. Рецимо, британски премијер Девид Кемерон је још крајем протекле године изјавио да влада намерава да битно ограничи мигранте из Источне Европе у правима на стицање социјалне помоћи, а у случају притиска од стране Брисела постави питање о напуштању ЕУ. При томе такав став може да добије подршку од стране политичких снага, које иступају за тесну сарадњу с ЕУ, - истакао је Владимир Брутер.

- Треба сачекати резултат избора у европарламент, затим погледати, како ће се одвијати изборна кампања британског парламента. Данас је ситуација таква да лабуристи сматрају да Британија мора да сарађује с ЕУ, те, према прогнозама, они ће победити у изборима. Међутим, многи од оних, ко планира да гласа за њих, не сматрају да сарадња мора да буде чврста и јака.

ЕУ су потребне реформе, - сматрају експерти. И то, доста дубоке, јер данашњи систем, који у својој основи предвиђа не изједначење, већ продубљивање разлика, не може да постоји. Потпуно је природно да јаче и независне европске земље, у које спада и Велика Британија, не желе да постоје у таквом систему.

Григориј Малењин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА