BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

"Деjтонленд 1996“: Изетбеговић је тежио да досегне Титову славу

21.01.2014. год.


Одмах након потписивања Дејтонског мировног споразума којим је окончан рат у бившој Босни и Херцеговини, Американцсу се по први пут после Другог светског рата нашли на Балкану. Они су још за време Титове СФРЈ радили на томе да се утврде у овом региону.

Председник Ајзенхауер је позивао Тита у НАТО и слао Југославији најновију војну опрему. Али, Јосип Броз није желео потпуни прекид односа са Москвом и одбио је "тесно пријатељство" са Вашингтоном. Како је у једном интервјуу рекао последњи председник СФРЈ Стипе Месић, Тито је био врло лукав и далековид политичар. Он је одлично знао да Југославија почива на три стуба - на самом Титу и његовој харизми, Савезу комуниста Југославије и Југословенској народној армији која му се беспоговорно покоравала и извршавала све његове налоге и указе Централног комитета.

Дисидент Алија Изетбеговић се два пута нашао на мети Тита и његових следбеника - први пут је добио три године затвора 1946. године, а 1983. девет година строгог режима. Али, након нереда које је изазвао у Босни, више пута је са носталгијом говорио о старим добрим временима када је Југославија почивала на ауторитету једне особе. Тита су многи памтили не само по томе што је успео да трансформише заосталу земљу у државу, на којој су му завиделе остале социјалистичке земље. Маршал је, заправо,  успео да елиминише све старе националне анимозитете. Међутим, после његове смрти 1980. године, национализам је поново процветао, а почетком 90-их Титово чедо се распало на ситне државе, које су се једва подносиле међу собом. То је на крају довело и до рата.

Изетбеговићу није давала мира слава бившег домаћина Балкана, завидећи му на њој. Истина, Изетбеговић није имао ни харизму, нити јаку странку, а армију је створио од новца богатих исламских земаља са Блиског истока. Уз то, Босна је постојала само на папиру, у Дејтонском мировном споразуму. Тито је, такође, био творац и "Покрета несврстаних", заједно са председницима Египта Насером и Индије Нехруом. У време социјалистичке Југославије, Сарајево је било пример мирног суживота различитих нација и религија. Тито је у босанској престоници изградио неколико десетина џамија, а постојале су и православне и католичке цркве. Лидери многих земаља који су посећивали Сарајево, могли су видети леп нови град и стари турски базар, огромну исламску библиотеку са више десетина хиљада древних књига написаних на арапском. Три религије - католичанство, православље и ислам коегзистирали су мирно једни са другима и нико се према суседима није односио са мржњом. Сви су се чудили тадашњем "босанском чуду", које је постојало захваљујући ауторитету председника СФРЈ.

За време председника Изетбеговића, у Сарајеву након више од три године рата и здруженог уништења хришћана (и католика и православних), није остало ништа од тога. Ислам је постао доминантан, док је толеранција брзо заборављена. Парадоксално, Алија Изетбеговић је увек сматрао да је Маршал Тито урадио за Босну више него било ко други. Изетбеговић је  јако желео да уради нешто слично и уђе у историју не само као разарач старе, већ и као творац нове одрживе државе. Али, испоставило се да је частољубивом Изетбеговићу недостајало како снаге, тако и ауторитета. У Сарајеву су се само могле видети рушевине и сиромаштво. Мултиетничко и мултиконфесионално Сарајево, којег су некада називали "котлом братства и јединства СФРЈ", Изетбеговић и његов тим су претворили у град где није било места ни за православце нити за католике и јевреје-сефарде.

Константин Качалин,

(Наставиће се)



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА