BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Да ли ће нови кинески изум сахранити амерички систем ПРО?

Да ли ће нови кинески изум сахранити амерички систем ПРО?
19.01.2014. год.


Кина је тестирала суперсонични део главе међуконтиненталне балистичке ракете. Извршена тестирања показују да је развој кинеских међуконтиненталних балистичких ракета с таквим деловима могућ већ у видљивој будућности.

Протекла испитивања суперсоничног дела главе за међуконтиненталне балистичке ракете представљају први практичан резултат великог кинеског програма за прављење суперсоничног оружја. Већ читав низ година се зна да Кинези раде на тему суперсоничних летелица. У јулу 2012. године кинески медији су саопштили да је уведена у строј јединствена аеродинамичка цев која омогућава продувавање модела летелица брзином до 9М. Сад је обављено прво испитивање лета суперсоничне летелице. Главна питања с овим у вези јесу како ће нова технологија утицати на кинеску нуклеарну стратегију и у ком смеру се крећу кинески пројекти у области суперсоничног оружја.

Русија је први пут изјавила да су извршена успешна тестирања суперсоничне бојеве главе 2005. године у оквиру рада на повећању стабилности руских стратешких нуклеарних снага суочених с америчком ПРО. Очигледно, Русија је прва у свету добила прву борбену главу спремну за развој. Кина иде руским стопама са заостатком од неколико година.

Ипак, обављена испитивања показују да је развој кинеских међуконтиненталних балистичких ракета с таквим деловима главе могућ већ у видљивој будућности. Суперсоничну главу чија се производња планира не може да сруши ниједна од постојећих ПРО или ПРО у перспективи. Почевши њихов развој Кина ће моћи да повећа сигурност својих нуклеарних снага.

Могуће је да су радови на стварању суперсоничне бојеве главе повезани с пројектом за нову кинеску тешку међуконтиненталну балистичку ракету, за који се сазнало прошле године. Овакви делови главе могу бити тежи од својих претходника, што захтева израду нове, моћније ракете.

Може се претпоставити да се у савременим условима КНР, по угледу на Русију и САД, не ограничава развојем суперсоничне технологије у интересу своје стратешке нуклеарне тријаде. САД разматрају могућност коришћења неатомског суперсоничног оружја у својим перспективним системима за наношење тренутног глобалног удара. И Русија ради на ненуклеарном суперсоничном оружју.

Појава ненуклеарног суперсоничног оружја ће омогућити да се на нови ниво подигну кинески програми за израду средстава за борбу против америчких ударних група носача авиона. КНР се већ креће у правцу стварања врло моћних и брзих средстава за наношење удара бродовима-носачима авиона противника, пошто је направила противбродску ракету DF -21 D . Ова ракета већ поставља тешко решив проблем заштите јединице носача авиона од удара. Ако се као средство за напад буде користила суперсонична звучна ракета која има мању способност маневрисања, противракетна одбрана носача авиона ће постати безнадежна и сви задаци флота света ће морати поново да се разматрају.

У 21. веку ће поседовање сопственог суперсоничног оружја бити неопходан атрибут војне велесиле, што Кина постаје. Међутим, од првих тестирања до развоја система оружја предстоји велики пут, зато ћемо резултате ових напора највероватније видети тек у следећој деценији.

Василиј Кашин,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће

Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба

Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији


Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА