BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сарадња борбених бродова Русије и Кине

Сарадња борбених бродова Русије и Кине
18.01.2014. год.


Москва и Пекинг су једнодушно оценили да је успешно протекла прва у историји двеју земаља сарадња борбених бродова у току војне операције. Они су заједно осигурали безбедан утовар и конвојску пратњу хемијског оружја Сирије од луке Латакија до италијанске обале.

Прва партија бојевих отровних материја одвежена је из Сирије 7. јануара: сарадња руске ракетне крстарице „Петар Велики“ и стражарског брода „Јан Чен“ у току војне операције је успешно обављена. Они су пратили и осигурали безбедно кретање данског специјалог брода „Арк Футура“ који је носио сиријско хемијско оружје.

Москва и Пекинг су на дипломатском нивоу инсистирали да уништавање резерви хемијског оружја представља само део решења сиријског проблема, истакао је у вези с овим војно-поморски стручњак Прохор Тебин. Они су активно ангажовали свој војни потенцијал ради његовог мирног регулисања:

- Ова операција је важна за Кину и Русију. Посебно за Кину, јер је то практично прво активно ангажовање РМ Кине у озбиљној морској војној операцији далеко ван кинеских граница. Кина је учествовала у операцијама у борби против међународног пиратства, али је њена улога била прилично ограничена. Русија и Кина су стратешки партнери. Они теже к томе да дођу до сличних и често јединствених ставова о различитим питањима међународне безбедности. И оваква сарадња њихових борбених бродова је потребна и корисна.

У току операција у Средоземном мору бродови Русије и Кине су се налазили на удаљености која је строго одређена морским уставима и борбеним налозима. У току читавог пута утовара и транспорта терета стално су одржавали радио-везу. Све радње су брижљиво координиране. Због тога је, како је саопштио командант оперативне јединице РМ Русије у Средоземном мору капетан првог ранга Олег Пешкуров, на броду „Петар Велики“ организован координациони центар штаба. У току операције у штабу су се налазили официри за везу с бродова РМ Кине, Данске и Норвешке.

Осигурање безбедности утовара и транспорта сиријског хемијског оружја се не своди само на то да отровне материје не доспеју у море или да не отрују персонал који с њима ради. За време борбене операције нису искључене провокације, укључујући и оне с применом оружја. Циљеви могу бити различити: осујећивање операције, подривање ауторитета међународне заједнице и земаља које су преузеле на себе мисију одвожења отровних материја из Сирије и њихое утилизације.

Велика је и вероватноћа покушаја радикалних исламистичких терориста да освоје макар део терета који се превози ради каснијег уцењивања или примене оваквог оружја. Зато „Петар Велики“ и „Јан Чен“ није требало само да иду поред данског брода са смртоносним теретом с десне и с леве стране, испред или позади. Конвој је претпостављао заједничку контролу оперативне ситуације и на мору, и у ваздуху, и под водом.

Успех у овој сарадњи није обезбедила само висока борбена обука руских и кинеских морнара. Они имају искуство стечено у току војно-поморске обуке „Сарадња на мору“. Први пут у историји обука борбених бродова је обављена у Жутом мору 2012. године. А годину дана касније – у Јапанском мору и у заливу Петра Великог код Владивостока. У оба случаја је било ангажовано до 25 бродова различите модификације ради увежбавања сарадње приликом пратње бродова и допуњавања резерви на мору. Руски и кинески морнари су заједно увежбавали и противподморничку, противваздушну и противбродску одбрану уз подршку ловаца и хеликоптера палубне авијације.

Ове године предстоје нове велике војно-поморске обуке Русије и Кине. План је исти – борба против тероризма на мору. А засад се крстарица „Петар Велики“ и стражарски брод „Јан Чен“ налазе у одређеним рејонима Средиземног мора. Спремни су да наставе координацију својих активности и осигурање безбедности одвожења нове партије сиријског хемијског оружја.

Владимир Фјодоров,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА