BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Милијардер Сорош предвидео финансијски крах Кине

Милијардер Сорош предвидео финансијски крах Кине
17.01.2014. год.


Модел раста који је осигуравао Кини нагли развој економије престаје да функционише. Ситуација подсећа на стање у САД уочи кризе 2008. године. Такво мишљење изразио је инвеститор Џорџ Сорош, познат читавом свету као човек који је срушио банку Енглеске.

Он сматра да ће мехур на тржишту кредитирања управо пући и никакве реформе не могу да спасу Кину. Занимљиво је да је још пре неколико година Сорош износио дијаметрално супротну тачку гледишта.

У извесном смислу Кина је земља која је боље од других преживела финансијску кризу, претпоставке за то налазе се у оној економској ситуацији која постоји у Кини. Земља има ресурс за стимулисање економије и она се прва опоравила после кризе. И тешко да још нека држава може да конкурише Кини по тему овог опоравка.

Актуалне бојазни Сороша поводом кинеске економије нису неосноване, каже директор Арбат Капитал Александар Орлов.

- Највероватније Сорош се ослања на чињеницу да сумарни дуг кинеске економије почиње да достиже проблематичне размере. Главна његова концентрација крије се у корпоративном сектору и у општинским дуговима. Они већ прелазе границе које се историјски сматрају критичним за преживљавање економије. Корпоративни дуг је већ већи од 100 одсто унутрашњег бруто производа, а општински дуг достигао је 17 билиона јуана. То је много мање од најпесимистичнијих бојазни од 20 билиона јуана, али више од 10-12 билиона колико је било још пре неколико година.

Кризу у финансијском сектору Кина неће допустити. Као прво, дуг Кине за разлику од других земаља није велик и може се још увећавати. Као друго, одиграће значајну улогу присуство у економији држава са великим ресурсима. Уз то, у јануару Кина ће укинути мораторијум на спровођење IPO од стране приватних компанија, како би оне могле да привлаче инвестиције за свој развој, а не да узимају од банака зајмове. Власти Кине већ мењају главна правила игре. Велики дугови код муниципалитета и компанија појавили су се због затехва владе да по сваку цену достигну потребне показатеље раста. Сада је главни задатак осигурати квалитет тог раста, истиче галвни аналитичар компаније РГС – Управљање активима Александар Потавин.

- Одустајање од путање економског раста биће најприхватљивије решење проблема економске експанзије, која се сада дешава у Кини. Све то је подстакло Комунистичку партију да у децембру 2013. прокламује нов програм економских реформи у земљи. На основу његових резултата предвиђено је да се истакну чиновници на локалном нивоу за квалитет економског раста, а не за квантитативне показатеље.

Последњи подаци из Кине такође уливају оптимизам. Тако обим спољне трговине Кине прошле године премашио је 4 билиона долара, што је само мало мање од 8% раста, које је прогнозирала власт. Наредне године унутрашњи бруто производ ће напредовати спорије, али његова структура ће бити квалитетнија, а темпо раста све једно ће остати прилично висок. Између осталог даљи развој треба да осигурају многобројни инфрастуктурни пројекти, које су већ утврдиле кинеске власти. Што се тиче прогноза Сороса, аналитичари виде у његовим изјавама жељу да заради на ставкама против Кине. јер по његовој сопственој стратегији економија земаља у многоме зависи од очекивања инвеститора, којима је лако манипулисати. На пример, спровођењем информационе кампање у песимистичком духу.

Татјана Голованова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА