BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сочи-2014: безбедности никад доста

Сочи-2014: безбедности никад доста
13.01.2014. год.


Појачане мере безбедности у Сочију – предмет је интензивних дискусија у светским медијима. Један део гласила наводе да ће олимпијска престоница на време трајања Игара фактички прећи на војно стање, које ће, према њиховом мишљењу, „оставити Олимпијаду без празничне атмосфере“. Други медији истичу, да ће предузете мере безбедности пружити гостима и учесницима висок ниво заштите – што је потпуно оправдано у условима повећаних терористичких претњи. Да ли ће се наћи „златна средина“ – да се пружи безбедност спортистима и гостима Олимпијаде и да се истовремено сачува атмосфера празника?

Сочи је прешао на посебан безбедностни режим 7. јануара. У престоницу зимске Олимпијаде забрањен је улаз возилима из других градова, пооштрени су прописи за превоз пртљага у авионском саобраћају. На улицама и спортским објектима за безбедност је задужено преко 30 хиљада полицајаца и припадника снага МУП.

Западни медији, посебно њујоркски Time, пише, да ће спортисти и навијачи морати да плате високу цену за безбедност: сачувати олимпијски дух у „тврђави под опсадом“. Забрана улаза и излаза возила из центра Олимпијаде – случај је који нема преседана у савременој историји Игара. Али се у исто време даје и мишљење експерта. Како сматра Павел Бајев из Института истраживања мира у Ослу (PRIO), предузете мере обезбедиће Сочију статус са нивоом „високе заштићености“. Док ће праћење телефонских позива и онлајн активности веома отежати активност потенцијалних терориста на координацију унутар града.

Треба рећи да штампа у својим упоређењима и проценама оштрине мера безбедности у Сочију, најблаже речено – претерује. Антитерористичке мере имају приоритет још од почетка 70.-тих година прошлог века, а свака наредна Олимпијада била је праћена само јачањем тих мера, говори ветеран спољне обавештајне службе, главни аналитичар Националног антитерористичког фонда Олег Нечипаренко.

- Учествовао сам у обезбеђењу XIX Олимпијаде у Мексико Ситију. Тада је још доминирао празник – али су мере безбедности биле темељите. Али оне нису имали такав карактер војне операције, као у Атини, у Лондону и другим градовима у каснијим временима. Почетак ове епохе је 1972. година, минхенска Олимпијада. Од тада је безбедност постала приоритет приликом одржавања ових спортских празника. И пошто смо прихватили да носимо терет одржавања величанственог спортског празника, треба одрадити по максимуму. А колики је тај максимум – нико не може рећи. Промене оперативне ситуација захтевају брзо реаговање.

Да би имали са чиме да упоређујемо, да наведемо само један пример. О безбедности Лондонске Олимпијаду-2012 бринула се највећа за мирнодопске услове групација британске војске: 13,5 хиљада војника и официра са искуством стеченим у Авганистану. Осим тога био је ангажован један водећи ударни брод британске Ратне морнарице, носач хеликоптера „Оушн“, са летелицама „Пума“ и „Линкс“, као и десантни брод „Балуек“. На време одржавања Олимпијских игара на авионској бази „Нортхолт“, западно од Лондона налазили су се ловци-бомбардери „Тајфун“. Ваздушни простор престонице Игара – 2012 био је под заштитом ракета „земља-ваздух“. Уз полицајце, специјалце и сараднике приватник компанија за обезбеђење, о безбедности Олимпијаде бринуло се око 50 хиљада људи.

Информације о томе, које ће мере, осим већ јављених, бити предузете у Сочију, неће вероватно бити доступни јавности: њихово објављивање једнако је информисању терориста. А у данашњим околностима сви потези усмерени на безбедност су оправдани, износи уверење председник друштвеног савета при Министарству одбране Русије Игор Коротченко.

- Безбедност Олимпијаде у Сочију – данас је један од главних приоритета. Тако да мере, које имају карактер ограничења, и које су предузете на авионским летовима, сматрам потпуно оправданим. Привремене неугодности могу се прихватити. Што се непосредно Олимпијаде тиче, ту нема никаквог опсадног или војног стања. Сочи је олимпијски град, где ће бити обезбеђен потпуни комфор и грађанске слободе. Друга је ствар, што ће околина олимпијских објеката и самог града, морски простор, ваздушни простор – бити затворени. То је потпуно неопходна мера, с обзиром да је тероризам у данашње време претња свим земљама без изузетака.

Руским колегама помагаће и специјалци америчких служби. Директор FBI САД Џејмс Коми је изразио задовољство нивоом узајамних активности са структурама јавног реда и безбедности Русије. Према речима Комија, око двадесетак радника FBI налазиће се у Москви, а десетак у Сочију.

Друштвене организације нису остале по страни. У центар зимских Игара стигло је четири стотине десет козака Козачке Кубанске војске. Козацима су поверели обезбеђење спортиста, иностраних делегација и туриста. Они ће бити у својој традиционалној униформи и радиће заједно са полицајцима. Осим тога, то ће бити и један од допунских елемената националног обележја сочинске Олимпијаде.

Игор Силецки,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА