BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Чепурин: Реализацијом руско-србских пројеката социјалну корист осетиће и обични грађани

Чепурин: Реализацијом руско-србских пројеката социјалну корист осетиће и обични грађани
31.12.2013. год.


Јужни ток није једини пројекат, али у том пакету он је главни. Слика за будућност прилично је лепа: у наредне 3-4 године усаглашено је око 5 милијарди евра руских инвестиција у српску привреду. Између осталог у Јужни ток око две милијарде. У првом кварталу 2014. започиње изградња већ конкретно српске деонице гасовода.

Резимирамо резултате 2013. године са амбасадором РФ у Републици Србији Александром Чепурином. Ваша екселенцијо, каква је ова година била за Русију и Србију? Нису ли крај године поквариле примедбе Брисела поводом противречности Јужног тока у односу на законодавство ЕУ...

- Читава протекла година је била успешна за руско-српске одноcе. И један од главних праваца сарадње је енергетика. Јужни ток није једини пројекат, али у том пакету он је главни. Слика за будућност прилично је лепа: у наредне 3-4 године усаглашено је око 5 милијарди евра руских инвестиција у српску привреду. Између осталог у Јужни ток око две милијарде. У првом кварталу 2014. започиње изградња већ конкретно српске деонице гасовода. Они моменти који се појављују поводом Јужног тока нису специфични за Србију, већ се тичу пројекта као таквог и разговора који се води са Европском комисијом. Али овде Србија полази од тога да пројекат треба почети да се реализује, а постојећа неслагања треба да буду регулисана пре свега директно између Русије и ЕУ.

Али, наравно, не би било правилно све односе Москве и Београда сводити само на Јужни ток?..

- То је један од елемената наше сарадње. Лукојл планира да инвестира у српску енергетику значајну суму. Постоји потписан споразум о изградњи деоница железничке пруге, између осталог између Београда и врло важне за економију Србије црногорске луке Бар. Постоје планови везани за Сбербанк, банку ВТБ, изградњу термоцентрала и хидроцентрала. Обим планираних инвестиција практично три пута премашује оно што су уложиле руске компаније последњих година. Други важан аспект је трговина чији обим је ове године скочио за 14%. Да истакнем да је Русија свих последих година у тројци највећих трговинских партнера Србије. Велике могућности се отварају у пољопривреди, захваљујући важећем споразуму о слободној трговини. Под условом да буду успостављени канали испорука и цивилизовани центри за пласман, може се значајно увећати количина производа извезених у РФ. Што се тиче туризма, прошле године Србију је посетило 28 хиљада руских грађана, а ове године један и по пут више. Србија нема море, али има друге плусеве – много бања и планинских одмаралишта, све услове за верски туризам. Несумњива предност Србије је чињеница да је то словенска земља, да је овде широко распрострањена ћирилица, а атмосфера крајње добронамерна.

У извесној мери нова тема 2013. године постале су перспективе сарадње Србије у евроазијском правцу. Одржане су отворене расправе у Скупштини земље. Тада у свом излагању истакли сте да дијалог са евроазијским партнерима може да помогне Београду да нађе нова тржишта и нове инвестиционе могућности. Како видите тај процес?

- Знате да је прошле године прилично интензивно текао дијалог Србије и ЕУ. У јануару треба да започну преговори о условима ступања у ЕУ, али, како схватамо, све то се неће десити сутра. Као што се зна, на грбу Србије као и на нашем представљен је двоглави орао. Београду је важно да развија односе у два правца, зато што овде траже могућност успостављања тешњих контаката и са Евроазијским економским савезом. Интересовање за ту тему је огромно: обично на отворене расправе долази 20-30 људи, а овог пута била је пуна сала. То показује да Србија намерава озбиљно да ради на ту тему. И ми, наравно, треба да погледамо како можемо да развијамо овај правац сарадње.

Ове године смо изашли на ниво стратешког партенрства – у мају председници две земље су потписали одговарајућу декларацију. Догађај је историјски којем смо се дуго приближавали...

- Стратешко партнерство са Србима је потврдило ту реалност односа међу народима и земљама која је успостављана вековима. О томе је говорио и председник Србије Томислав Николић: ми смо потврдили на папиру то што постоји у ствари. 2013. годне активно смо развијали политичке контакте. Председник Србије два пута је посетио Русију, састајао се са Владимиром Путином. Са председником, као и са премијером Дмитријем Медведевом састајао се србски председник Владе Ивица Дачић. Министар спољних послова Иван Мркић је преговарао са Сергејом Лавровом. Са своје стране Србију су посетили министар одбране Сергеј Шојгу и министар енергетике Александар Новак. И тако декларација о стратешком партнерству је оквирни документ који формализује наше братске односе.

2014. године се обележава стогодишњица почетка Првог светског рата. Ипак, како се чини, то ће бити наставак не првог информационог и научног „рата“ чији циљ је Србија и Русија као њен савезник.

- Мислим да томе треба поклонити потребну пажњу, пошто присталице ревизије у последње време делују активно. Дискусија ће бити оштра и врло важна. И од стране Београда и са наше стране постоји разумевање да треба да се супротстављамо томе како бисмо сачували истину у непрокосновености. Срби обећавају да спроведу читав низ акција, информације ће нам пренети у скорије време. Могуће да ћемо нешто урадити заједно. Прилично активно обнављамо гробље у Београду, такође везано за историју Првог светског рата. Крајем децембра у Руском дому постављена је биста Николаја Другог, у знак сећања на то како је Русија помагала Србима у најтежа времена.

Ваша екселенцијо, шта можете да пожелите слушаоцима и читаоцима Гласа Русије у 2014. години?

- Желимо миран развој, решавање постојећих проблема, а они су у многоме социјално-економског карактера. Мислим да реализацијом пројеката о којима сам данас говорио, социјалну корист осетиће и обични грађани. Још бих хтео да пожелим да се шире људски контакти између наших земаља.

Господине амбасадоре, примите наше честитке поводом Нове године и Божића.

Тимур Блохин,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА