BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Парламентарни резултати напете године

Парламентарни резултати напете године
30.12.2013. год.


У Русији се завршила јесења политичка сезона. Ове недеље, после доњег дома парламента, на новогодишњи распуст је отишао и горњи дом. Народни посланици су сагледали резултате рада и изнели планове за будућност. Ова је сезона била једна од најнапетијих, тако су рекли председници оба дома. Руски парламент пружио је одговоре на спољне изазове и унутрашње проблеме. Ове године Русија је доказала међународној заједници неопходност уважавања норми међународног права, суверенитета, права и слобода грађана других земаља од стране свих држава, истакли су руски парламентарци.

Током неколико месеци доњем дому је било поднето скоро 1 и по хиљада нацрта закона. Од њих је размотрено више од 1200, 8 је одбио Савет Федерације. Око 400 аката је припремљено за потписивање од стране председника земље. Неки су изазвали бурне дискусије у друштву. Они су обухватали политику, економију, социјалну сферу, ратификацију међународних споразума. Као важан резултат рада, у којем су директно учествовали парламентарци, председник Државне думе Сергеј Наришкин је поменуо спољнополитичке успехе Русије. У октобру је председник Државне думе, после дужег прекида, иступио на седници ПАСЕ. Руски законодавци су усвојили специјалне изјаве о ситуацији у Сирији и Украјини, - истакао је Сергеј Наришкин.

- Такви догађаји као што је други међународни парламентарни форум, одржан у Москви, јесења посета наше делегације Страсбуру и дискусије у ПАСЕ-у, показали су да нису несугласице непремостива препрека за сарадњу. Уверен сам да је то директно повезано с растом поштовања према међународном праву, чија је последица смањење броја покушаја конфронтације и наметања неког става. Ове године је Русија убедљиво и образложено саопштила међународној заједници о неопходности строгог уважавања државног суверенитета, права и слобода грађана других земаља. Чврст став политичког руководства Русије у вези са догађајима у Сирији, Ирану, Украјини напоменуо је многе, ко је почео да заборавља, шта је међународно право и у чему се састоји етика међудржавних односа.

Посебно је истакла догађаје, који су повећали улогу и ауторитет Русије на међународној сцени, и председник горњег дома руског парламента Валентина Матвијенко.

- Управо став Русије, став председника земље Владимира Путина омогућили су озбиљан преокрет ситуације у Сирији – онемогућење грубог кршења међународног права – мешање у суверене послове државе. Захваљујући иницијативама Русије успело се кренути у потпуну ликвидацију, уз сагласност званичног Дамаска, хемијског оружја. Дакле, још једна земља се прикључила Конвенцији о забрани хемијског оружја. То је веома озбиљна и важна победа. Драго нам је што је управо став Русије у основи договора, постигнутих у решењу Иранског проблема. Можемо да будемо поносни да је наша братска земља – Украјина – усвојила одлуке, које ће нам омогућити да продубимо и проширимо наше односе на постсовјетском простору.

У време јесење политичке сезоне парламентарци су усвојили нацрт закона о реформи Академије наука, као и гласали за уједињење Врховног и Вишег арбитражног суда. Биле су појачане мере за борбу против илегалне миграције, између осталог, против власника оних станова, у којима се пријављује десетине људи. Законодавци су увели новчане казне за пушење у непредвиђеним за то местима. На крају седнице су усвојени нови закони о борби против тероризма и наредба о амнестији у част 20. годишњице Устава, - испричао је Сергеј Наришкин.

- 2013. године смо усвојили документ о амнестији у вези са јубилејем Основног закона и амнестије у вези са економским криминалом, наставили модернизацију Грађанског законика, разматрали законе о развоју судских и других правних структура. Управо приликом тог заседања је био усвојен и један од најсложенијих буџета.

На завршним седницама Државна дума је усвојила, а Савет Федерације одобрио пакет нацрта закона о реформи пензијског система. Од 2015. године осигуравајући део пензије ће се рачунати узимајући у обзир бодове. Њихов број зависи од неколико чинилаца: нивоа зараде, стажа и узраста пензионисања. Што су већи ти показатељи, веће су исплате, - објаснио је председник комитета Државне думе за рад, социјалну политику и послове ветерана Андреј Исајев.

- Многе земље су кренуле другим путем. Оне повећавају узраст пензионисања, смањују пензијске обавезе пред грађанима. Русија се свесно одрекла тог пута, као и повећања пореза послодаваца. Кренули смо путем оптимизације унутрашњих ресурса пензијског система.

Обновљена је тема интеграционих економских пројеката, где је, безусловно, на првом месту евроазијски правац. 2014. година мора да буде одлучујућа на путу стварања Евроазијске економске уније, која је отворена за прикључење других учесника. 24. децембра у Кремљу је одржана седница Вишег Евроазијског економског савета – главног органа Царинске уније Русие, Белорусије и Казахстана. На њој је потписана путна карта учлањивања у ЦУ Јерменије, као и усклађен базични део уговора о стварању Евроазијске економске уније 2015. године. Припремом и утврђивањем свих неопходним докумената парламент ће се бавити и идуће године, - рекао је први заменик председника Комитета Савета Федерације за међународне послове Владимир Џабаров.

- Интеграциони процеси, који се одвијају на подручју ЗНД, привлаче све већу пажњу наших суседа, као и супротстављање наших непријатеља. Мислим да је главно откривати заједничке задатке и решавати их у позитивном смислу. 2014. година је за комитет за међународне послове почети од редовне седнице Азијско-Пацифичког парламентарног форума, који ће бити одржан у Мексику. Осим тога, уверен сам да је за све законодавце и грађане Русије важно успешно одржавање зимских Олимпијских игара у Сочију. Желим да сви они који посете Русију оду само са лепим утиске. Желимо руској репрезентацији више златних медаља.

У пролеће посланици планирају да размотре закон о повратку зимског времена. Сезонски прелаз су укинули у Русији 2011. године. Повратак зимском времену чекају многи бирачи, - истичу законодавци. Руси се жале на хронични умор, јер морају да иду на спавање и устају у тами. После завршетка Игара парламентарци су расположени да врате грађанима зимско време, - изјавила је Валентина Матвијенко.

- Главно образложење је за мене, што младе маме морају да у тами воде децу у обданишта и школе. Зато сам присталица усвајања таквог закона.

Новогодишњи распуст посланика доњег дома ће трајати све до средине јануара, горњи дом ће се окупити на седницу 29. јануара 2014. године. У новој политичкој сезони ће приоритет бити реализација задатака, постављених у Посланици председника Русије Федералној Скупштини. Између осталог, посебну пажњу ће парламентарци поклонити развоју Далеког Истока и Сибира.

Лада Коротун,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Свет се сада суочава са најкритичнијим тренутком од краја Другог светског рата, изјавио је пољски премијер


Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА