BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Нове руске ракете и ПРО

Нове руске ракете и ПРО
28.12.2013. год.


У наредним годинама у наоружање РВСН биће примљена три нова ракетна комплекса: лаки мобилни комплекс „Рубеж“, тешки комплекс рововског базирања „Сармат“ и железничка верзија мобилног комплекса „Јарс“. Нове ракете треба да побољшају способности руских СНС за савладавање граница противракетне одбране – како постојећих, тако и у перспективи.

Све донедавно нуклеарни потенцијал је био једино средство за гарантовано уништавање војног и економског потецнијала супер велесила. Равнотежа нуклеарних потенцијала СССР, а затим Русије и САД дуго времена је гарантовала мир и да се неће поновити велики рат. Конфликти у рејонима директног додира сад су се решавали дипломатски, а оружани сукоби су постали удео светске периферије, где су се сателити супер сила сукобили у локалним ратовима.

У САД је увек постојала тежња да се поремети овај биланс остваривањем глобалне војно-техничке надмоћи, која не искључује наношење ненадокнадиве штете. Ипак, у годинама хладног рата овај циљ је био недостижан.

2000-их година, у ситуацији смањења стратешког нуклеарног потенцијала постала је теоретски могућа комбинација система противракетне одбране и високопрецизних ненуклеарних ударних средстава. Теоретски овакав разоружавајући ударац може да лиши Русију огромног дела њеног нуклеарног потенцијала учинивши преостали део лаким циљем за ПРО.

Опасност од ове концепције повећава још и то што тренутно нема докумената који ограничавају развој система ПРО и ненуклеарних средстава за наношење глобалног удара. Уједно, ни ПРО, а тим пре средства глобалног удара, још увек нису спремни за примену, нарочито у хипотетичком конфликту против Русије. Али, средства за супротстављање треба тражити већ сад. И приоритетна мера овде постаје јачање стратешког нуклеарног потенцијала.

На основу постојећих информација може се претпоставити да ће темељ Стратешких нуклеарних снага Русије у наредне три деценије чинити три копнена и један морски комплекс. На копну ће акценат бити на комплексу „Јарс“ рововског, мобилног земљаног и железничког базирања, на олакшаном и јефтинијем у поређењу с „Јарсом“ „Рубежу“, који је згодан за брз развој у великом броју, и на тешком рововском „Сармату“. Основу морских снага за нуклеарно задржавање представља комбинација „Бореј“/“Булава“

„Вишеглави“ РС-24 „Јарс“ – развој породице „Топољ“/„Топољ-М“ – постаће ефикасна замена застарелих моноблоковских „Топоља“ произведних 1985-1993. године, као и рововских УР-100Н. Основу групације треба да чине управо мобилни „Јарсеви“, који се базирају на аутомобилској и железничкој платформи. Мобилност ових система обезбеђује им виши степен заштите од изненадног удара високопрецизним оружјем.

Уједно, развој система ваздушно-космичке одбране РФ, укључујући систем упозоравања на ракетни напад, омогућава да се сачувају у строју и рововски комплекси који се одликују краћом припремом за лансирање (мање од 2 минута у односу на 5-10 минута код мобилног комплекса) и много већом борбеном моћи. Тако данас најмоћнија руска МБР – Р-36М2 „Војвода“ позната на Западу као SS -18 Satan носи 10 бојевих блокова капацитета по 800 килотона. Ове ракете, од којих су најмлађе произведене 1992. године, треба да замени „Сармат“ – нова течна МБР, на којој ради КБ „Макејев“.

Засад се руске стратешке нуклеарне снаге по броју носача налазе испод границе од 700 развијених и 800 збирно развијених и неразвијених носача, као што је то предвиђено споразумом о СНВ-3 и постепено се смањује њихов број до наведеног лимита пуњења за 1550 јединица (тренутно их има око 2000). Уједно, неконтролисани развој система ПРО САД и развој инфраструктуре за наношење глобалног удара може довести до тога да ће Русија морати да искористи право да иступи из уговора и да почне да развија своје СНС ван ових лимита. Постојање испробаних ракетних комплекса и њихова производња у том случају ће представљати важну предност.

Илија Крамник,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи


Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА