BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Колико кошта Нова година?

Колико кошта Нова година?
28.12.2013. год.


Износи, које сваке године троше порески обвезници на поклоне и забаву и то како се они мењају, представља интересантан показатељ, како здравља економије, тако и њеног пада. На пример, како Украјина, тако и Русија, нашле су се на првом месту по наглом повећању просечног износа, који су становници тих земаља спремни да потроше поводом новогодишњих празника.

Према подацима ревизорске куће Deloitte, ове године многе европске земље показују потрошачки отпимизам. Цена традиционалне божићне куповине порасла је први пут од 2008. године. У у просеку за ЕУ то је 450 евра. Без обзира на разлику у приходима, који су треба нагласити, у просеку, у Русији и још више у Украјини знатно нижи од европских. Обе земље скоро да се не заустављају у својим потрошачким амбицијама. Руси су спремни да потроше просечно 442 евра, а Украјинци 374. То је 17, односно 13 процената више, него прошле године. Поређења ради, у другим земљама овај показатељ износи максимално 6,7% у економски најуспешнијој европској земљи – Немачкој.

А сада осврнимо се у прошлост. Према подацима часописа “Денги“ (Новац), раст предновогодишње потрошачке потражње достигао је максимум 2007. године, када је децембарска малопродаја порасла за 50%. Шта се догодило неколико месеци касније, сви добро знају. Светска криза, из које земље тек полако почињу да излазе. Нови бум брине. И заиста, према анкетама, знатан део купаца базира се у својим куповинама поклона не на реалним приходима, већ на принципу „заборави и не мисли“.

Међутим, стручњаци су за сада далеко од тога, да треба бити забринут. Аналитичар потрошачког сектора компаније „Финам менаџмент“ Максим Кљагин сматра, да ће оштар раст продаје ићи економији на руку:

- Сезонски талас продаје ствара довољно велики обим годишњег трговинског промета, и наравно, то је позитиван тренутак за трговину на мало и економију у целини.

Шта поклањају Руси и шта желе да добију на поклон? Шта су спремни да плате, више него два пута премашује вредност потрошачке корпе? Према мишљењу Максима Кљагина,

- Приоритети су прилично стандардни. Претежно се поклањају парфеми и козметика, чоколадне бомбоне, углавном стандардни поклони који нису скупи. Мада, истраживања показују, да многи, по правилу, желе да добију на поклон кућне апарате и друге ствари, нешто скупље. За сада могућности се не поклапају са жељама и приходима.

Наравно, не може се све објаснити економијом. Традиција поклањања врло је јака у руској култури, па људи врло често несразмерно троше у односу на своје приходе. Али и цене робе широке потрошње у Русији знатно су више него у Европи.

При томе се потрошња Руса може упоредити са потрошњом Евопљана. Буџет се аналогно расподељује као компромис између производа и поклона. Божићни празници су код Европљанана згуснутији. После католичког Божића постоји само мали размак до Нове године, а највреднији дарови се поклањају за Божић. А њихове цене могу бити ниже него у Русији, на рачун тога обим куповине може бити већи.

У Русији раст потрошачке способности објашњава се између осталог и растом плата државних службеника, које су ове године порасле за 13,2%, па пораст потрошачке моћи осећа 32% Руса. Добар вест пред Нову годину може бити не само повећање економске моћи Руса, већ и пораст економске освешћености. Дакле, према оценама истраживача, знатно мање Руса планира да прослави Нову годину на кредит.

Ксенија Фокина,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ

Ко смо ми? Завичајно удружење "Хаџи Продан" основало је неколико е



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА