BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Сојуз“ Русије и НАСА

„Сојуз“ Русије и НАСА
22.12.2013. год.


Русија задржава монопол на тржишту космичког превоза. Америчка ваздушна и свемирска агенција НАСА продужила је до краја 2017. године уговор са федералном космичком агенцијом Русије „Роскосмос“ о транспорту својих астронаута на Међународну свемирску станицу. Колико је то повољна ситуација за Русију – „Глас Русије“ је упитао екперте.

Након што су САД прекинуле коришћење својих свемирских летелица вишекратне употребе Space Shuttle, једино средство за транспорт астронаута на Међународну свемирску станицу и њихов повратак на Земљу су руске свемирске летелице „Сојуз“. Међутим сада се у Америци интензивно дорађује свемирски брод нове генерације Dragon, и његово коришћење је предвиђено управо од 2017. године. Продужетак уговора НАСА са Роскосмосом на овај исти период може да значи, да Американци желе да се допунски осигурају, рекао је „Гласу Русије“ експерт за космичку политику Јуриј Караш.

- Свемирска летелица Dragon , коју развија америчка компанија SpaceX , за две године треба да почне летове у варијанти са посадом. Затим ће бити потребна још једна година за дораду брода. Тако да ће почетак експлоатације бити 2017. године. Очигледно, да су САД одлучиле да је потребно осигурање, а то је - двогодишње коришћење свемирских бродова „Сојуз“, да би били сигурни да Dragon функционише како треба.

Према условима постојећег уговора, за период од 2014. до 2016. године, америчка страна је већ уплатила Роскосмосу преко седам стотина педесет милиона долара за превоз својих астронаута на Међународну свемирску станицу. Износ је позамашан, осим тога део тог износа може се уложити у развој летелица нове генерације. Међутим у овој ситуацији, активан интерес Американаца према “Сојузу“ може бити препрека за стварање нове технике, наводи Јуриј Караш.

- Наставак закупнине од америчке стране, може да кочи стварање нове руске свемирске технике. Односно, док има потражње на наше летелице „Сојуз“, увек ће се наћи они, који ће са претеривањем истицати квалитете летелице. Слично самоуспављивање још увек је присутно у руској индустрији свемирске технике и има веома неповољни утицај на њен развој.

Међутим, руској свемирској индустрији је данас неопходан развој нових свемирских бродова. Како сматра академик Руске академије космонаутике „К.Е. Циолковски“ Александар Жељезњаков, ускоро наше летелице „Сојуз“ могу да добију озбиљне конкуренте.

- Треба имати у виду, да осим летелице Dragon , Американци развијају још два брода. То су Dream Chaser компаније Sierra Nevada и CST -100 компаније Boeing . Они треба да заврше са пробним летовима са посадом до 2017. године. Ова три брода чине конкуренцију.

Експерти наглашавају, да је интерес иностраних партнера према коришћењу свемирских бродова „Сојуз“ потпуно разумљив – ова техника више деценија приказује висок ниво поузданости и безбедности коришћења. Међутим свет иде даље, и да се не би нашла у позицији заостајања, руска свемирска индустрија треба више да ради за перспективу.

Григориј Милењин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ru.wikipedia.org/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс


Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА