BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Политички кастинзи Брисела

18.12.2013. год.


Уочи дводневног самита ЕУ који се отвара у Бриселу 19. децембра, на свој састанак окупиће се лидери конзервативних странака земаља чланица ЕУ који чине Европску народну странку. Франција ЕНС највећа је у Европском парламенту. Учесници састанка ће разматрати процедуру истицања јединственог кандидата за дужност шефа Европске комисије и друге главне дужности у ЕУ. Питање именовања ће се решавати после предсстојећих избора за главним законодавни орган јединствене Европе у мају наредне године.

Шеф Европске комисије Жозе Мануел Барозу размишља већ о оном времену када ће се његов мандат окончати, пише интернет-портал ЕУ.Инфотек. Он, наравно, има мало шансе да сачува своју фотељу по трећи пут. Али судећи по томе којом брзином откуцавају сатови у Бриселу, може да се деси да ако не буде било одговарајуће кандидатуре, Барозу остане у дворцу Берлемон на трећи мандат.

У сваком случају, Брозу се већ побринуо за то да компликује процес избора свог будућег наследника, сматра експерт портала ЕУ-Инфотек. Он је као прво прогласио као најближи циљ ЕУ то што изазива највише неслагања међу њеним члановима. Тачније, примити у састав европског клуба све балканске државе, које је својевремено Бизмарк назвао Буретом барута. Треба такође форсирати зближавање са Турском, позвао је Барозу. А тајно од јавности он, према подацима портала, намерава да именује за шефа свог апарата немачког правника Јоханеса Лајтенберга на дужност заменика генералног директора правног департмана комисије. Његов задатака, како се сматра, биће припрема правне основе за даље проширење овлашћења Европске комисије.

Али сада он је изашао на двобој бившем премијеру Луксембурга и бившег шефу Еврогрупе демохришћанину Жан-Клод Јункеру. Уочи састанка лидера ЕНС он је изјавио да преживљава сада мисаони процес поводом повратка у европску политику и да је већ говорио на ту тему са разним људима у разним деловима Европе. Мада, по оценама експерата, на састанку актива ЕНС конкретне кандидатуре се неће истицати, врло је вероватно, сматрају они, да ће тамо звучати име „господина евра“ – Жана-Клода Јункера.

Коначно европски конзервативци ће одрадити јединственог кандидата касније. Први је у трку за високе дужности у ЕУ ступио, како је већ било саопштено раније, социјал-демократа Мартин Шулц – шеф Европског парламента. Разуме се, говорити о шансама претендената данас, по речима експерта, исто је што и гледати у шољу. Најчешће спорови се воде о улози Европске комисије као такве. Директор програма Европска будућност у немачком Фонду Бертелсман Јоахим Фриц-Ванаме, на пример, сматра да је дужност шефа комисије постала последњих година више исполитизована.

- До сада председника комисије именовали су полазећи од тога да су шефови држава и влада видели у њему својеврсног тритијског судију, рекао је екпсерт у разговору за Глас Русије. Али у пракси постало је теже реализовати такву улогу. После Лисабонског споразума комисија је ојачала и могла да изјави да је постала својевсна влада. Зато она више није неутрални судија, већ пре играч са сопственим схватањем својих права и сопствене стратегије.

Са друге стране, уз одабири претендената на високе дужности у ЕУ шансе упечатљивих личности које су у стању да баце у сенку лидере земаља чланица прилично су мале, сматра водећи експерт Центра за ситауциону анализу РАН Сергеј Уткин.

- То је питање консензуса. Степен такорећи нехаризамтичности може да буде различит. Могуће је да ће се наши фигура која ће имати довољан ауторитет и неће при томе поседовати потенцијал самосталног лидера.

А за сада, пише ЕУ-Инфотек, све је обавијено маглом и ништа није јасно. Јасно је једно, закључује портал: комисија је већ постала европска влада. Да ли је то задуго, решаваће бирачи.

Олег Севергин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs
  • Повезане теме
  • ЕУ


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА