BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Игуман земље Руске Сергије Радоњешки

Игуман земље Руске Сергије Радоњешки
15.12.2013. год.


Животописне иконе Сергија Радоњешког и иконе посвећене Светој Тројици основа су нове изложбе постављене у московском Музеју старе руске уметности Рубљов. Изложба отвара низ културних и црквених манифестација посвећених 700-годишњици од рођења једног од најпоштованијих руских светаца. Јубиларни датум ће се широко обележавати наредне године.

Сергија Радоњешког називали су игуманом земље руске. За његово име везује се мноштво легенди и предања. Скромни монах је мирио завађене кнежеве, благосиљао руске ратнике за битку са освајачима са истока, из Златне Хорде. А у богословским радовима размишљао је о томе да мир и покој руској земљи донесе спознаја истинске намене Свете Тројице. Директор Музеја староруске уметности Генадиј Попов у интервјуу за Глас Русије каже да је први пут пошло за руком да се на једној екпозицији сакупи такав број икона посвећених Светој Тројици.

- Посебан култ Тројице који долази до мистичног прозрења, наравно, везан је за њега. Сергије оснива манастир Тројице. Тројична тема није била тако распрострањена у православном свету. И после њега свет Тројице проширио се до широких предела.

Десило се то између осталог не без помоћи генија староруске уметности Андреја Рубљова. Иконописац је учествовао у осликавању Тројицког храма и примио је постриг у манастиру који је основао Сергије Радоњешки – сада је то чувена Тројице-Сергијева лавра. 13 година после смрти преподобног Сергија појавила се икона Тројице Андреја Рубљова... За столом за скромном трпезом седе три анђела, у позадини расте храст – симбол животне издржљивости, постоји стена која обележава место дешавања – Палестину. А још је на икони представљен дом као симбол оснивања...

Сто година касније икона Рубљова је била проглашена за канонску, каже Генадиј Попов.

- На стоглавом Сабору 1551. године када су сви разматрали како да се слика Тројица, иконописци су добили конкретан одговор. Сликати онако како су сликали старогрчки иконописци и Андреј Рубљов. И готово! Класична варијанта је Тројица Рубљова. Њу су пратили многи, а у московској уметничкој средини сви све до краја 17. века. И Симон Ушаков и други мајстори.

Лик светог Сергија Радоњешког на животописној икони појавио се у исто време кад и први опис његовог живота – житије. Говори Генадиј Попов.

- Први лик појавио се око 1422. године. У првој половини 15. века већ неколико одвојених сцена, рецимо јављање Сергија Богородици. А већ 70-их и 80-их година серија животописних икона.

Житија Сергија Радоњешког говоре о томе да је он био видовит, говоре о једном од последњих његових провиђења. На пример, Сергију је долазило мноштво птица и старац је схватио да после његове смрти Тројицки манастир ће доживети процват а његови ученици ће наставити његов пут по читавој Русији. Тако је и било. Најчувеније манастире Русије, између осталог Кирило-Белозерски и Ферапонтов, основали су ученици Сергија Радоњешког.

Татјана Завјалова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ru.wikipedia.org/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА