BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Хемијско оружје из Сирије преко Хрватске: шта са тим имају хомосексуални бракови?

Хемијско оружје из Сирије преко Хрватске: шта са тим имају хомосексуални бракови?
14.12.2013. год.


У свету се и даље разматра питање утилизације хемијског оружја из Сирије. Најопаснији реагенси теба да буду изнети из земље до 31. децембра 2013. године. Сада ови рокови могу да буду померени због проблема око транспорта. Осим тога и даље није решено питање из које луке може да буде извезен опасни терет.

И ових дана своје услуге је понудила Хрватска. Који је узрок њеног пристанка на овај опасан корак, и у шта то може да се претвори по земљу?

На ово питање одговара руски историчар и политиколог, доктор политичких наука Јелена Пономарјова.

- Хрватска, наравно, покушава да буде лојална према алијанси и западним структурама. И у том смислу, могуће, њена одлука је била везана са тим што је недавно буру протеста у западном свету изазвало непризнавање хомосексуалних бракова у Хрватској. Нажалост, у савременом свету врло је тесна граница између различитих вредносних прилаза и тактичких корака. А као што се зна, признање хомосексуалних бракова својеврсна је пропусница у западни свет. Хрватска, као што знамо, није примила ту одлуку. Шта она може да да заузврат? Како она треба да испољи максимално „учтив“ однос према Западу? И она пружа своје луке за претовар хемијског оружја. Са друге стране, Хрватска тако очигледно покушава да се препоручи, да заслужи неке повластице или у облику кредита или неких новчаних фондова ЕУ или НАТО-а за улагања, рецимо, у моденризацију армије и инфраструктуре. При томе, очигледно, хрватска је деловала под притиском ЕУ и НАТО-а, пошто по правилима ЕУ ни једна земља нема право да доноси одлуку самостално. Узгред, још бивши председник земље Стипе Месић је писао у својој књизи о томе да је Хрватска изгубила део суверенитета свесно. Што се тиче мог односа према том процесу, он је крајње негативан.

Рецимо, Хрватска је заиста пристала на транспорт хемијских реагенаса из Сирије преко својих лука. Шта даље? У шта то може да се претвори за земљу?

- Немамо никакве гаранције да приликом претовара контејнера са хемијским оружјем неће доћи до неке катастрофе, некаквог процуривања. Тада ће се читава Европа наћи под сопственим хемијских ударом. Што се тиче саме Хрватске, као што знамо, то је бисер Јадрана са својим читавом свету познатим далматинским плажама и одличном еколошком компонентом. И сваки технолошки проблем може да доведе до неисправљивих последица. Са моје тачке гледишта, хемијско оружје треба да буде уништено тамо где је произведено или тамо где је нађено, по договору са владом Сирије. И то ће бити безбедно за све земље света. Шта више, ако се узму у обзир двоструки стандарди наших западних колега, појављује се сумња да они заиста могу све то да униште.

Григориј Соколов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Анџеј Дуда је признао да је о том питању разговарао са Вашингтоном


Блок предвођен САД понаша се као да је наступила „ратна психоза“, изјавио је шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто

Енди Стоун је оптужен за „правдање тероризма“ у објави у којој брани одлуку компаније да ублажи правила о говору мржње


Тунис, Алжир и Либија започели су преговоре без Марока и Мауританије, других оснивача бивше уније Магреба


Западни саветници су стационирани у амбасадама, изјавио је генерални секретар НАТО-а


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА