BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Укратко о Олимпијади

Укратко о Олимпијади
13.12.2013. год.


Као олимпијски спорт керлинг постоји само 15 година, али је уствари познат у току више од 5 векова. Због забране голфа је он стекао популарност у 16. веку у Шкотској. Према мишљењу чланова месног парламента, игра са штаповима је одвлачила пажњу грађана од посете цркви и војних вежби. Зато је керлинг заменио голф.

Замена голфа

Керлинг је куглање на леду, - објашњавају Енглези. Филолози дешифрују: то је од енглеског curr - вртети. Мада, можда, од шкотског curl - рикати, - додају други. У сваком случају, у тој игри је присутно и једно, и друго.

Принцип је такав: спортисти пуштају по глатком леду камене кугле тешке више килограма у центар поља да би се оне окупиле у границама тог поља. Ради клизања и промене трајекторије кугала играчи трљају пред њима лед као да га топе. Што се тиче рике, она може да се чује управо у моменту клизања камена на храпавом леду. Сложеност се састоји у томе да се правилно израчуна куда и са каквом снагом треба усмерити куглу да би она стала на правом месту и не би била гурнута од стране супарника. Зато керлинг понекад називају шахом на леду.

Као олимпијски спорт керлинг постоји само 15 година, али је уствари познат у току више од 5 векова. Због забране голфа је он стекао популарност у 16. веку у Шкотској. Према мишлењу чланова месног парламента, игра са штаповима је одвлачила пажњу грађана од посете цркви и војних вежби. Зато је керлинг заменио голф.

Прва места за игре керлинга су били језера и реке. Прве кугле је било камење. У летопису шкотског града Дарвел, например, пише како су ткачи играли керлинг: користећи камене делове разбоја.

Развој трговинских односа Шкотске с европским земљама је допринео популарности керлинга и ван отабине. 1998. године је керлинг био представљен на Олимпијади у Нагану.

Под крошњом пријатељства

45 стабала под истом крошњом. Необично Дрво пријатељства расте у парку агрума у Сочију. Средином протеклог века научник-селекционар Фјодор Зорин је засадио дивљи лимун. У нади на отпорност на хладноћу он је калемио на њега лимун друге врсте, као и грапафруту.

Експеримент је успео, те је професор одлучио да га настави. Он је и даље калемио на то стабло друге врсте агрума. Парк с јединственим лимуном се налази близу санаторијума, где се често одмарају и лече познати људи. Ускоро је настала традиција да би свако следеће калемљење вршила позната особа. Међу њима су први космонаут Јуриј Гагарин, прва жена-космонаут Валентина Терешкова и истраживач Арктика Ото Шмидт.

О необичном стаблу причају свим посетиоцима тог краја, а чак и доводе делегације. Ово су дрво калемили представници многих народа, те је оно постало симбол пријатељства и сарадње.

Данас у парку ради необични музеј. Његови експонати су поклони из читавог света Стаблу пријатељства. То су национални сувенири, музички инструменти, писма и фотографије – више од 20 хиљада са свих континената.

Штафета ватре: прва недеља зиме

2 месеца пре Олимпијских игара је почела штафета ватре. У понедељак, 2.децембра су буктињу дочекали у Горно-Алтајску – престоници једног од најлепших места у Русији. Овде је симбол Олимпијаде чекао необичан програм. Прво су ватру помоћу успињаче подигли на врх Сињуха, висок више од хиљаду метара. Оданде је почео естремални део пута Штафете – прво рафтинг реком, затим спуштање планинским скијама на главни трг града. Горно-Алтајск је једини град у Русији, где се траса планинског скијања налази у самом центру града.

У уторак је штафету прихватио Барнаул. У том планинском граду региона, како га зову у Русији, роћен је и почео фудбалску каријеру бивши капитен репрезентације Русије Алексеј Смертин. Иначе Барнаул се сматра спортским центром Западног Сибира. Олимпијска ватра је овде у пратњи спортиста и делатника културе прошла скијашком Трасом здравља.

Даље је пут до Новосибирска – трећег по броју становника града у Русији, који често незванично називају центром Сибира. Он се сматра највећим научним и образовним центром земље, зато је за олимпитјску ватру овде био смишљен необичан программ – дочекали су је прво у Академском градићу, затим у Дому научника РАН. Овде је симбол Игара-2014 остао 2 дана – 6. и 7. децембра.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Софья Гордиевская/"Голос России"/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА