BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Перспективно оружје Русије: Погодити циљ на Земљи и у космосу

Перспективно оружје Русије: Погодити циљ на Земљи и у космосу
12.12.2013. год.


У току проширеног заседања колегијума Министарства одбране РФ председник земље је истакао да покушаји да се наруши стратешки баланс успостављен у свету везани су пре свега са плановима да се у Европи формира систем америчке ПРО. И мада, по речима Владимира Путина, фактор нуклеарног одвраћања и даље игра важну уогу, све већи значај стиче ненуклеарно наоружање које се ствара на технологијама нове генерације.

Раније, резимирајући резултате тродневног саветовања о државној одбрамбеној наруџбини, шеф државе поклонио је пажњу ситауцији у области стварања домаћег високопрецизног оружја. Такво оружје, подвукао је Путин, интегрише у себи средства извиђања, управљања, доставе и погађања, што га чини у највишој мери ефикасним. Висока прецизност и моћ овог оружја у стуштини постаје алтернатива нуклеарном оружју, истакао је руски председник. У целини обими производње руских образаца високорецизног оружја наредне године ће скочити 3,5 пута.

Категорија савременог вископрецизног оружја подразумева прилично широку номенклатуру наоружања различите класе и намене. То су бомбе, ракете, крстареће ракете и беспилотне летелице које могу да уништавају мање циљеве и велике објекте на великој даљини. Тренутно читав низ програма у области високопрецизног оружја разрађују водећи руски одбрамбено-индустријски холдинзи и концерни, говори главни уредник листа Национална одбрана Игор Коротченко.

- У првом реду истакао бих концерт Алмаз-Антеј, који врши разраду новог противавионско-ракетног ситема пете генерације С-500, који може да погађа циљеве не само у ваздуху, већ и у ближем космосу. Још један правац радова који се воде јесте стварање комплекса вископрецизног оружја типа Клаб за подморнице и бродове. У области авијационог високопрецизног оружја углавном разраде води корпорација Тактичко ракетно наоружање. То су и крстареће ракете великог домета које су носиоци нуклеарних пуњења за стратешку авијацију, за авионе Ту-95 МС и Ту-160. Такође корпорација Тактичко ракетно наоружање врши разраду нових ракета за руске ловце пете генрације Т-50.

Упоредо са тим не тако давно Русија је почела да практикује вођење перспективних војних разрада заједно са страним партнерима, укључујући, на пример, француски ваздухопловни пројектни биро. Јер све савршенији системи ПВО захтевају прављење нових средстава њиховог савладавања, каже Филип Миго, сарадник Института за међународне и стратешке проблеме Француске.

- Како средство доставе не би било пресретнуто, како би се избегао ударац на главне стартне полигоне, такво оружје треба да буде великог домета. Ракете треба да буду такође суперсоничне и да поседују висока маневарска својества и јувелирску прецизност приликом одређивања зоне погађања. Ова генерација суперсоничних ракета ће бити опремљена специјалним млазним моторима директног протока. Оваква средства су у стању да наносе ударе супердалеким прецизним циљевима уз коришћење врло снажног, али класничног, а не нуклеарног пуњења. У целини то ће донети не тактички, већ статешки ефекат земљи која има такво оружје.

Главно је што Русија поседује потребан потенцијал и могућности за производњу ракетног оружја нове генерације, уверен је Филип Миго: Убеђен сам у том пошто је Русија врло озбиљно радила у области разраде нових млазних мотора са директним протоком. Ову технику је Русија освојила врло добро. Са своје стране Француска поседује низ одбрамбених предузећа која раде заједно са Русима на овом средству доставе на територији подмосковског пројектног бироа у граду Жуковски.

При томе треба имати у виду да је реч о дугорочном програму и такве ракете стићи ће у наоружање најраније 30-их година, сматра Филип Миго. А у ближој перспективи Русија ће се придржавати стратегије нуклерног одвраћања. Зато наредних година њене ракетне трупе ће добити више од 40 нових интерконтиненталних балистичких ракета, а у светско море на бојево дежурство ће испловити две нове нуклеарне подморнице.

Никита Сорокин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА