BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

САД сматрају кинеску зону ПВО изазовом за своју политику у региону

САД сматрају кинеску зону ПВО изазовом за своју политику у региону
05.12.2013. год.


Кинеско обележавање зоне ПВО променило је читав сценарио турнеје америчког потпредседника Џозефа Бајдена по Азији. Управо ово питање је дошло до изражаја у разговорима Бајдена, како са традиционалним војним савезницима САД, тако и са кинеским руководством.

Све је почело током посете Токију, када је Пекинг најавио стварање нове зоне утицаја. У складу са новим поретком који је најавила Кина, сви авиони, који планирају лет кроз ову зону, морају унапред да обавесте кинеску страну, доставе план лета и сарађују са надлежним институцијама. Јапан, САД и Јужна Кореја не само да се снажно противе увођењу кинеске ПВО зоне, већ су извеле и низ демонстрационих летова кроз зону. Летови војних авиона су требали да покажу да Вашингтон, Токио и Сеул потпуно игноришу кинеске новотарије. Током разговора, Абе и Џозеф Бајден су потврдили чврст став по овом питању. Стране су се сложиле да "никаквих промена у летовима војних авиона обе земље у овој области неће бити." Поред тога, још једном је истакнут непромењен правац у јачању савезничких односа САД и Јапана "у име мира и просперитета целог региона". Сличне изјаве треба очекивати и од Сеула, који ће бити последња станица Бајдена у турнеју по региону.

Мишљење саветника Центра за политичке студије Русије (ПИР-Центар) Дмитриј Јевстафјев.

- Увођење зоне утицаја треба посматрати не само као корак у ескалацији кинеско – јапанског конфликта, већ и као прекретница у кинеско-америчким односима. У извесном смислу, Кина баца озбиљан изазов САД и њеним интересима у региону

Пекинг је први пут узео на себе да успостави одређена правила игре у региону, изван своје националне територије. Наставља експерт:

- За САД, ово је веома озбиљан изазов, јер су претходних 70 година, само Сједињене Државе успостављале правила игре у региону. Наравно, ако не натерају Кину да одустане, ово ће значити да је савезнички потенцијал САД, односно њихова способност да заштите савезнике, значајно поткопана.

Поред политичког притиска, САД немају другог начина да утичу на ситуацију, сматра Дмитриј Јевстафјев. Експерт не верује да ће САД предузети драстичне војне акције како би "уразумиле Пекинг". То је за САД прескупо задовољство - и са практичне тачке гледишта и са становишта имиџа. У међувремену, ни последње кинеске кораке Вашингтон такође не може занемарити, јер би се тишина могла протумачити као слабост САД.

Пекинг се такође неће повући. Само дан пре доласка Џозефа Бајдена у Пекинг, портпарол Министарства одбране Кине изашао је са саопштењем да је Кина спремна да оствари пуну контролу над означеном ваздушном зоном ПВО у рејону Источно-кинеског мора, и да ће за то примењивати драстичне мере. Ескалација тензија има прилично непријатне последице, на које тешко да је Пекинг унапред рачунао, - сматрају неки посматрачи. САД су приморане да се све више мешају у јапанско - кинески територијални спор, што Кини, наравно, не иде на руку.

Игор Денисов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА