BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина у трагању за сопственом судбином

Украјина у трагању за сопственом судбином
05.12.2013. год.


Политичка криза у Украјини очигледно је показала да је главни проблем земље одсуство националног јединства. Управо то, а не придруживње Европи или улазак у Царински савез постало је камен спотицања украјинске независности.

Строго говорећи, основно питање које треба да реше украјинске елите на власти, ако оне наравно желе да изађу из ћорсокака у којем су се нашле саме и становништво које воде, јесте питање коегзистенције неколико светова у оквиру истог политичко-социјалног система. Украјина је дубоко подељена на источни и западни део. Како истичу многи експерти, споразум са ЕУ је просто покриће за дубљу борбу.

Линија која дели две Украјине стабилна је, као Велики кинекски зид. С разних страна овог зида живе људи са различитим погледима на свет, разним историјским искуством, супротним геополитичким тежњама, различитом културном оријентацијом, различитим виђењем будућности и различитим језичким симпатијама. Противречности су толико осетне, снаге одбијања су тако јаке да ни о каквом националом јединству не може бити ни говора. Говори главни уредник листа Русија у глобалној политици Фјодор Лукјанов.

- Поново се суочавама са потврдом чињенице да украјинска политичка нација за 22 године постојања независности тако и није створена. А ако није створена нација која једнако замишља правац кретања, не може бити националних интереса. Зато што национални интерес претпоставља постојање извора, тачније нације.

У Украјини су бар две нације. Неки истраживачи сматрају да постоје чак три: Украјинци западњаци, рускофонски Украјинци и рускофонски Руси. У сваком случају Украјина је земља крајње нејуједначена. Она није консолидована само између Истока и Запада, већ и Југа. Осим тога, постоји социјална неједнакост. Последњи догађаји су рекација на неуспех националне изградње током ове 22 године, али посебно током последњих 10. То што се дешава с почекта 2000-их никако не доприноси прогресу. То доприноси бескрајним потресима. Сасвим су различите политике снаге које управљају на смену. А резултат је исти.

Руководилац програма за практичну политику Института за политичко образовање Александар Солонтај сматра да теза о европском избору Украјине (коју наставља да брани Јанукович) на западу, северу и у центру земље не види се исто као на југу и истоку. У првом случају то је био озбиљан, свестан избор. У другом данак моди и данак Европи. Александар Солонтај је убеђен да Украјину очекује реконструкција читаве политике. Питање да ли пуна или делимична. Али то ће бити јасно пошто се слегну прве политичке страсти.

У целини може се говорити о избору прилаза формирању украјинске нације. Или ће Украјинци одабрати савремени прилаз који види нациоју као политички организам спојен у јединствену целину основним вредностима погледа на свет и оштим виђењем будућности, или архаичан прилаз који сеже у средњовековне представе о нацији искључиво као о етничкој заједници. Јасно је да у првом случају добијамо равноправност грађана независно од њихових језичких припадности, приоритет људских права. У другом културно-језичку дискриминацију, насилну асимилацију етноса који нису носећи, жестоки унитаризам.

Покушаји да се осигура национално јединство путем гушења носилаца других културних вредности и погледа на свет већ су довели до раскола друштва. Одатле до распада државе није далеко. Ако то одговара Украјицима то је њихов избор. У противном они треба да налазе могућности да се договоре, проуче како позитивно, тако и негативно страно искуство, које би могло да се прилагоди у њиховој ситуацији. Укратко, Украјина би требало да се осврне у тргању за новим смислом. Пошто претходни очигледно не одговара.

Сергеј Дуз,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: «Голос Столицы»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА