BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Немачкој ће бити тешко да приступи обавештајном савезу "Пет Очију"

Немачкој ће бити тешко да приступи обавештајном савезу
28.11.2013. год.


Председник САД је позвао Немачку да уђе у ексклузивни обавештајни савез "Пет Очију". Без обзира на све заклетве на вечно пријатељство, дате након открића шпијунске делатности АНБ и ЦПС, мало је вероватно да ће та група прихватити да Немачка постане њен шести члан. "Глас Русије" је о овом питању разговарао са Кристијаном Густафсоном, професором у Центру за обавештајна и безбедностна истраживања Универзитета Брунел.

Шта мислите, како ће шпијунски скандал утицати на односе Велике Британије и Немачке?

- Он ће, највероватније, имати краткорочни ефекат, довешће до захлађења друштвених односа, али сам сигуран да ће у дугорочној перспективи, заједнички интереси Немачке и Велике Британије, као и Немачке и осталих чланица савеза "Пет очију", на крају превладати.

Да ли ће Немачка покушати да прогура своје укључивање у обавештајни савез "Пет Очију"?

- "Пет Очију" је заједница заснована на општим интересима, с тим што је она основана после Другог светског рата као савез англосаксонских земљама, енглеског говорног подручја и самим тим ће Немачкој бити тешко да се уклопи. То није просто улазак у клуб. Она се гради на поверењу, заједничким напорима и заједничким интересима, насталих као резултат два светска рата. Као што знате, у обавештајном свету морате бити у стању да верујете, што се посебно односи на "Пет Очију". "Пет Очију" је заснован на томе да свака од пет земаља може веровати осталим пет, и да су њихови подаци и контрола материјала, који долазе из извора, кључни аспекти поверења и узајамне подршке у обавештајним пословима. Зато, треба да знате да ако ја дам обавештајне податке другој земљи, она их, заузврат, неће слати трећој или четвртој страни. И у оваквом тренутку, када су директне везе чланица "Пет очију" и Немачке веома јаке, Немачка ће тешко ући у тај затворени круг. Било коме ће бити тешко да уђе тамо.

- Наравно. До сада су САД биле у средишту пажње свих скандала, везаних за праћења. Сада смо сазнали да постоји читава мрежа земаља укључених у шпијунске активности. Како то мења ситуацију?

Ја не мислим да је то много мења, јер постоји "Пет очију" и велика заједница пријатељских земаља, укључујући и земље као што су Сингапур, које деле исте интересе. Сингапур, као и Сједињене Државе и остале земље "Пет очију", забринути су због проблема милитантног ислама и радикалних терориста. Они, наравно, такође деле податке у овом делу света. Размена обавештајних података захтева принцип "ти - мени, ја - теби". Ако желите да добијете нешто од већег партнера у обевештајним пословима, морате понудити нешто заузврат. Знате ли како је Канада ушла у "Пет очију"? Канада је ушла у заједницу јер је могла да шпијунира Русију, водећи прислушкивање уз помоћ технологије Канадски Лук; тако да је имала чиме да се препоручи. Шта Сингапур може понудити Сједињеним Државама и другим чланицама "Пет очију" у овом аспекту? Он може предложити услове под којима би они могли уништити инфраструктуру светске паучине, која се налази у Сингапуру. У замену за то, он ће имати приступ америчкој обавештајној служби, тако да то "ти - мене, ја - теби". Ово је права илустрација како је организована размена обавештајних информација.

Хајде да разговарамо о будућности. Можете ли предпоставити шта ће бити следеће откриће, из докумената Едварда Сноудена?

- Ја, наравно, истражујем обавештајну тематику, али нажалост немам кристалну куглу. Сноуден, као и "Гардијан" и "Вашингтон пост", веома су паметно објављивали информације, одржавајући константну пажњу. Сигуран сам да ће у наредне две недеље бити бачена још једна бомба, још једно откриће. Много више желим да говорим о онима који обраћају пажњу на послове западних држава...Постоје неке озбиљне ствари које су избиле на површину, као што су снимање података канцеларке Меркел, али, у ствари, основни принципи тајног прислушкивања су били у јавном домену дуги низ година, тако да у многим случајевима нема неких великих открића. И то је оно што је важно, јер јавности ништа није сметало да то сазна раније.

Џеј Џонсон,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА