BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Лондонска недеља руске уметности – први рекорди

Лондонска недеља руске уметности – први рекорди
26.11.2013. год.


«Недеља руске уметности», у чијем се оквиру у Лондону одржавају трговине у свим највећим аукцијама, већ је пружила неколико изненађења. Sotheby's је још пре почетка трговина (25-27 ноября) продао два своја централна лота за рекордни износ. За портрет «Мушкарца у шеширу», рад Роберта Фалка, плаћено је неколико пута више од почетне цене. Монументални «Породични портре» Петра Кончаловског коштао је непознатог купца више од 4,5 милиона фунти стерлинга (7,3 милиона долара) - то је четвороструко више од рекорда за дела тог уметника. Обе слике је купио руски колекционар.

Очигледно је да се напетост борбе приликом трговина Sotheby's приметно смањила: Фалк и Кончаловски су били фаворити. Ипак Sotheby's има залиху - много достојних лотова. Пре свега, слику руско-пољског академског сликара Генриха Семирадског «Бродолом» с естимејтом, који није већи од 1 милиона триста хиљада фунти стерлинга (2,1 милиона долара).

Врхунац трговина аукције Christie’s је, без сумње, слика Аристарха Лентулова «Црква у Алупки», коју су проценили отприлико у два милиона фунта стерлинга (3,2 милиона долара). Експерт Christie’s Александра Бабенко сматра да је то једна од најинтересантнијх слика тог уметника:

- Аристарх Лентулов је један од најнапреднијих и најзначајнијих представника руске авангарде. Слике са приказом цркава се сматрају најуспешнијим радовима Лентулова. Прожете енергијом и бојом, оне су заиста неодољиве.

Топ-лотом аукције MacDougall’s може да се сматра експресивно платно «Анђели» Леонида Чупјатова, насликано 1920-их година. Естимејт те слике износи милион шестсто хиљада фунта стерлинга (2,6 милиона долара). Многе слике слабо познатог у Русији сликара Чупјатова су уништене у време Другог светског рата, када је кућу уметника погодила бомба. Сам је он остао у блокираном од стране хитлеровских снага Лењинграду, те умро од глади. Историчар уметности Наталија Адаскина каже да тај сликар има сопствени стил, који тако и називају «ракурс Чупјатова»:

- Он стално ради на контрасту, на спајању облика, јер мора да покаже да је свет веома сложен, сви су ти предмети тесно повезани, размењују импулсе.

У време «Недеље руске уметности» све познате аукције, свакако, предлажу за трговине радове чувеног јувелира Фаберже и руске иконе. То «дежурно јело» доноси организаторима аукција добре приходе. Рецимо, Sotheby's рачуна да добије око 16 милионов фунти стерлинга (скоро 26 милионов долара). Директор оделења руске уметности те аукције Џо Викери се нада: «Могуће је да ћемо у неким категоријама успети да превазиђемо најбоље резултате протеклих година. Цене за руску уметност се стално повећавају, раст интересовања од стране колекционара омогућује предпоставке о новим ценовним рекордима».

Татјана Завјалова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу


ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће

Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА