BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

«Историјски сусрет» се поново одгађа

«Историјски сусрет» се поново одгађа
19.11.2013. год.


Италијански лист Република је ове недеље изјавио да у наредној будућности може бити одржан «историјски сусрет» шефова Римско-католичке и Руске православне цркве. Своју увереност је лист потврдио цитатима председника Оделења спољних црквених веза РПЦ митрополита Волоколамског Илариона, у којима су тобоже усклађена евентуална места тог сусрета. Додуше, Московска патријаршија је демантовала те изјаве.

Шеф руског црквеног МСП је заиста посетио Рим и срео се са понтификом. Разговор митрополита Илариона с папом Фрањом вероватно је био повод за шпекулације о скором «историјском сусрету». У РПЦ се чуде због ликовања католика. Прво, то није прва посета председника Оделења спољних црквених веза РПЦ понтифику. Друго, могућност таквог сусрета нико не пориче. Разговори о томе се воде у току неколико деценија. Међутим, ни термин, ни место сусрета никада нису били поменути. О томе је рано размишљати, потребно је решити низ других, важнијих проблема. У противном случају сусрет ће имати само званични карактер, ничем неће водити, истакао је у интервјуу Гласу Русије секретар Оделења спољних црквених веза Московске патријаршије за међухришћанске односе свештеник Дмитриј Сизоненко.

- Неопходно је размислити зашто је потребан тај сусрет. За сада је за њега заинтересован уски круг новинара и јавности, који не сачињавају огроман број верника наших цркава. За сада нема предувета и услова за одржавање таквог сусрета.

Међутим, цркве имају шта да размотре. Например, проблем римско-католичке мисионарске експанзије на канонским територијама руског православља. Реч је пре свега о Естонији, Украјини и Русији, - сматра историчар религија Јуриј Табак.

- Главна препрека у преговорима између првојерарха две цркве има политички карактер, повезан с политичко-имовинским односима међу Црквама. Пре свега је реч о Украјини, где постоји јако супротстављање између Московске патријаршије и Римско-католичке цркве. Осим тога, знатни чинилац, који је узрок сложених односа две цркве, њихова је мисионарска делатност Например, католичка црква шаље у Русију своје представнике, који служе на канонској територији РПЦ, што не може да се допада Московској патријаршији.

Међутим, православни свет и католици имају много заједничких тема. Главна је и актуелна тема помоћ хришћанима Сирије и Блиског Истока. Управо о томе је била реч приликом сусрета митрополита Илариона и папе Фрањо у Ватикану, о томе је говорио Патријарх Московски и све Русије с архимандритом Миланским кардиналом Анџелом Сколом у Москви.


- Никада раније две цркве нису имале толико важних разлога да би радиле заједно, као што је данас. Наши ставови се поклапају у вези са положајем хришћана на Блиском Истоку, између осталог у сиријској кризи. Посетио сам Сирију почетком рата, имао могућност да видим живот људи. Већ тада сам чуо изјаве да би грађански конфликт у земљи могао да прерасте у нешто друго, резултирати рушењем међурелигиозне равнотеже, створене у тој земљи. То се заиста дешава.

Веома је вероватно, да ће захваљујући заједничком раду православаца и католика у очувању хришћанства доћи време, када историјска неслагања цркава престаће да играју битну улогу. Такву је увереност изразио у узвратном говору кардинал Скола. Онда ће бити могућ и сусрет шефова обе цркве. За сада се понтифик припрема за посету председника Русије. Планира се да ће Владимир Путин доћи у вечни град крајем новембра, те ће се вероватно састати с папом Фрањом. То ће бити њихов први разговор. Руски лидер је већ три пута састао с понтифицима: у марту 2007. године с Папром Римским Бенедиктом Шеснаестим, а у јуну 2000. и у новембру 2003. године с његовим претходником Јованом Павлом Другим.

Милена Фаустова,


  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА