BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Чиме ће се бавити Савет за државну безбедност Кине?

Чиме ће се бавити Савет за државну безбедност Кине?
17.11.2013. год.


На недавно завршеном Трећем пленуму ЦК КПК је донета одлука о формирању Савета за државну безбедност. Овај корак отвара нове изазове у области безбедности са којима се сусреће кинеско руководство.

Сличан орган у Кини је требао да се формира још 90-их година, а по узору на Савет за националну безбедност САД. Међутим, претходници Си Ђинпинга – Ђанг Цемина и Ху Ђинтао – нису стигли да формирају ову структуру. Могуће је да је узрок и то што је за тако нешто потребна велика политичка воља. На крају крајева, одлука о формирању Савета за државну безбедност утиче на целокупни спољнополитички и војни блок, укључујући и руковођење оружаним снагама.

Важан стимуланс за обнављање идеје о формирању Савета за државну безбедност је било и заоштравање спољнополитичке ситуације. Како расте кинеска економија и јача утицај Кине у свету, тако расту и фактори нестабилности у спољној политици. То се види у напетости у односима између Кине и других држава, као и у повећаној опасности од тероризма, трговине дрогом и криминала ван граница Кине. Ескалација сукоба са Јапаном је показала да и спољнополитички проблеми могу изазвати масовне нереде унутар земље. У току антијапанских демонстрације у јесен 2012. године, посматрачи су више пута дошли до закључка да власт, изгледа, не контролише у потпуности ситуацију.

У коминикеу са Пленума се истиче да је циљ формирања Савета „усавршавање механизма за обезбеђивање државне безбедности и стратегије у тој области“. Предлог о формирању Савета за државну безбедност у коминикеу Пленума стоји одмах после списка задатака „појачаног нивоа друштвеног управљања“, стварања „ефективног система за превенцију и смиривање социјалних противречности“. То говори о томе да ће у првом плану рада нове структуре бити питања обезбеђења унутрашње стабилности.

Није тајна да је последњих година постојећи систем стабилности био на мети критика. Главни циљ система је био да се смире напете ситуације, а то није увек било ефикасно. Постојећи систем је критикован и за то што су на првом месту биле репресивне методе, кад је било потребно да се анализира ситуација и закључи шта је узрок протеста – да ли је то екологија, отимање земље сељацима или злоупотреба положаја.

Назнаке незадовољства власти садашњом координацијом активностима у области унутрашње безбедности су се појавиле одавно. Последњи знак за узбуну је био догађај, који се раније није могао ни замислити – терористички напад у самом центру Пекинга, на тргу Тјенанмен. Не може се рећи да је баш овај догађај постао главни разлог за формирање Савета за државну безбедност, али је то, изгледа, један од бољих примера како многоструки безбедносни апарат не ради исправно.

Формирање нове структуре показује стремљење КПК да храбрије реформише механизам доношења одлука, који се тиче самог постојања политичке власти у Кини. Врло је интересантно ко ће бити на челу нове структуре. То мора да буде руководилац високог ранга, јер ће компетенције Савета обухватити рад неколико министарстава – министарства јавне безбедности, министарства државне безбедности, министарства спољних послова и министарства одбране. Могуће је да ће то бити и Си Ђинпинг лично. Вероватно, ће Савет за државну безбедност бити партијско-државна структура, као и постојећи Централни војни савет. То ће поједноставити контакте са сличним органима у другим земљама, укључујући и Русију, где Савет безбедности постоји од 1992. године.

Андреј Карњејев,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА