BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Насиље у животу и на екрану

Насиље у животу и на екрану
17.11.2013. год.


Сцена насиља у популарним америчким филмовима има два пута више у поређењу са средином прошлог века. Холивуд је неоспорно главни испоручилац крвавих акционих филмова и блокбастера на светско филмско тржиште. Чудно је што су амерички научници почели да позивају на узбуну тек сада, директно повезавши насиље на екрану са учесталим агресијама, немотивисаном пуцњавом из оружја у правом, неизмишљеном свету.

Ипак боље икад него никад, приметио је у интервјуу за Глас Русије познати руски глумац и режисер Николај Бурљајев.

- То о чему су почели да говоре професионалци, природно је: једном је требало да започне оцена оног што уноси у живот амерички филм и наша кинематографија која га подражава. Број сцена насиља заиста се увећао с краја прошлог века, зато што је престао да делује закон који је у Америци ограничавао филмске ствараоце. Крајем 30-их година филмски продуценти Холивуда су издали некакву повељу, етички закон, морални кодекс према којем су се оријентисали филмски ствараоци од 30-их година до почетка 70-их.

Реч је о кодеску Хејса, где је било јасно прописано шта се може приказивати на екрану, а шта не. Узимајући у обзир интересе породице, деце, осећања верника. Његовим укидањем, убеђен је Николај Бурљајев, ситуација је измакла контроли: нико се више не брине о последицама, које вуче за собом насиље на екрану... Николај Бурљајев упозорава.

- Време је да се размисли о томе шта се ради у нашој кинематографији, јер у нас и на филму и на телевизији сцена насиља нема мање, него у холивудским филмовима. И зато се увећавају показатељи криминала – убиства, насиље, самоубиства. Екран је такође оружје: духовно-стратешко оружје државе.

Између осталог не деле сви такав став. Руски филмски критичар Антон Долин позива да се не мешају узрок и последица.

- Са моје тачке гледишта, ма како да расте насиље у уметности, сви покушаји да се ова тенденција повеже са насиљем у друтшву су смешни. На пример, тоталитарне земље, као што је Северна Кореја или стаљинистичка Русија, фашистичка Немачка – тамо насиља на филму и у уметности није било уопште. Претежно становници ових земља су гледали и гледају, у случају Северне Кореје, радосне музичке комедије, где сви воле једни друге! А ниво насиља у таквом друштву, при томе организованог насиља, веома је висок.

Уметност одражава то што се дешава у друштву, а не напротив, убеђен је Антон Долин.

- Свом сину који има 11 година намерно сам показао један од најстрашнијих филмова са најстрашнијим мени познатим сценама насиља у историји светске кинематографије. То није амерички акциони филм, већ руски високодуховни филм Андреј Рубљов, у којем има сцена силовања, одузимања вида, када живом човеку уливају растопљено олово у грло. Без обзира на то филм учи да добро све једно побеђује зло, а уметност побеђује суровости живота.

Карина Ивашко,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА