BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Централну Азију заклониће штит ОУКБ

15.11.2013. год.


У очекивању такозваног проблема-2014. године, повлачења трупа међународне коалиције из Авганистана, експерти за сада нису достигли једниство о главном питању. Тачније: ако у Авганистану дође до систематске дестабилизације, колико је велика вероватноћа да Талибани и друге екстремистичке групације крену на север? Али ако се то деси, експанзији може да се супротстави само ОДКБ.

Организација Уговора за колективну безбедност била је формирана у октобру 2002. године и објединила је Русију, Белорусију, Јерменију,Казахстан, Киргизију и Таџикистан. Данас је Русија основ ОДКБ као земља која поседује најозбиљнији војни и војно-технички потенцијал у организацији.

Један од главних праваца практичних мера за осигурање безбедности простора земаља ОДКБ постало је јачање њихових спољних и унутрашњих граница. Нажалост, сада није могуће брзо створити праве, добро опремљене у инжињерском плану границе између чланова ОДКБ, констатује Игор Коротченко.

Најдужу границу данас имамо са Казахстаном, и у инжињерском погледу она је опремљена. Зато главну концентрацију напоре треба остварити пре свега како би се направила максимално стабилна таџикистанско-авганистанска граница. Овде у оквиру ОДКБ могућа су нека нестандардна решења како би ова граница била максимално непропустљива за бандите, теорористе и трговце наркотицима.

Посебан проблем за изградњу система безбености ОДКБ, по мишљењу експерата, представљају Туркменија и Узбекистан, које нису чланице блока, али се граниче како са Авганистаном, тако и са другим земљама Организације. Посебно забрињава ситауција у Узбекистану, где објективно постоје услови да идеје радикалних исламистичких групација буду примљене од стране једног дела становништва које се налази у тешким социјално-економским условима.

Ипак у одсуству директне претње РФ не може бити речи о директном учешћу Руске армије у било каквим борбеним сукобима на територији централноазијских земаља, подвлачи Игор Коротченко.

- Разуме се, руски војници не треба да својом крвљу плаћају стабилност режима у Централној Азији. Ми морамо да учинимо тако да њихове сопствене армије буду делотворне. А у случају одлучног погоршања ситуације овде треба мислити о покретању механизма Колективних снага за оперативно реаговање. Разуме се, коришћење јуришне авијације како би се зауставила инфилтрација покрета Талибан и Ал-Каида на постсојветском простору.

Што се тиче ваздухопловне компоненте, Русија сада јача групацију јуришне авијације на бази у Канту (Киргизија), а руска база у Јерменији у случају да се нешто деси може да прими додатне јединице бомбардера.

Упоредо са тим проблем-2014 тиче се читавог региона, а не само бивших средњеазијских република бившег СССР. Зато су могућности ОДКБ у размерама Централне Азије ограничене.

Али ипак, земље ОДКБ у стању су да осигурају безбеност својих граница и без учешћа Северноатлантске алијансе. А узимајући у обзир сасвим одређене економске интересе НАТО-а у неким државама Централне Азије, западни блок ће у сваком случају морати да гради партнерске односе са ОДКБ.

Никита Сорокин,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА