BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

САД и Блиски Исток: запрљана репутација

САД и Блиски Исток: запрљана репутација
15.11.2013. год.


Посебни односи између САД и Израела брзо се распадају. Амерички медији позивају на узбуну: Вашингтон и Тел-Авив који су раније деловали у истој запрези, не могу да дођу до јединственог мишљења о ситуацији у Сирији, нити о нуклеарном програму Ирана.

Осим тога, истичу посматрачи, ојачана су неслагања у редовима америчких Јевреја, који су се поделили на присталице и противнике веза са израелском владом десног центра. Мишљење неких аналитичара је сурово: САД су изгубиле позицију гаранта стабилности на Блиском Истоку.

Премијер Израела Бињамин Нетањјаху обећао је да ће спасити свет од лошег договора са Ираном. Тако у Тел-Авиву називају предлог Техерана о нуклеарном порграму, који је разматран крајем прошле недеље у Женеви. У суштини Нетањјаху је своје обећање испунио – шесторка са Ираном поново није успела да се договори. Али то није главно, већ то са каквим оптимизмом је очекивана ова рунда преговора у Вашингтону. У Женеву су чак послали Џона Керија, а окружење државног секретара је изражавало уверење: овог пута све ће успети.

Није успело. Исто као и у плановима САД и Израела поводом Сирије. Од самог почетка сиријског конфликта Тел-Авив није мазио светску јавност гласним изјавама: једноставно с времена на време наносио је авионски удар на неку војну базу и поново се повлачио. А САД, које су претиле Асаду страшним казнама, одједном су се предомислиле да бомбардују Дамаск – послушавши разумне предлоге Москве о предаји сиријског хемијског оружја под међународну контролу. Сасвим је могуће да су у Израелу овакав окрет очекивали, али ипак су изразили незадовољство.

Једном речи, у последње време се не види у дејстивма Вашингтона и Тел-Авива на Блиском Истоку некадашња једногласност. У САД већ пишу о томе да су амерички Јевреји у шоку: наводно, стратешки, културни и демографски оријентири који су више од пола века јачали односе између САД и Израела, руше се пред очима. Мада у самом Израелу сматрају да новинари (или ипак амерички Јевреји) претерано драматизују ситуацију. У крајњој линији, у то је уверен заменик главног уредника мрежног издања ИзРус Алеск Коган.

- Највероватније хладе се односи између администрације која влада у САД у датом тренутку и Израела. Односи измђеу државе Израел и америчког народа јачају сваке године. То је однос у суштини према једином савезнику на Блиском Истоку, држави која делује у оквиру морала прихватљивог у САД – имам у виду народни ниво. Аналитичари се код нас подсмевају, говоре да је однос Американаца према Бараку Обами гори него чак према Бињамину Нетањјахуу, и можда би он требало да проба да се кандидује за председника САД.

Посебан однос према Бараку Обами, како се испоставило, није само код Американаца, већ и већине Израелаца. Ипак, не ради се само о Обами. Скоро пола века америчка политка на Блиском Истоку се сводила на принцип и вук сит и козе на броју: тачније, не покварити односе са главним својим савезником и истовремено сачувати утицај на арапске земље, у крајњој линији на део њих. На крају тачке напетости у региону су се само множиле. Тако да сада видимо законити процес: углед САД на Блиском Истоку тежи ка нули, сматра политиколог, професор Високе школе економије Олег Матвејчев.

- Ситуација је постала толико напета, све противречности озбиљно су продубљене, постаје све штеже балансирати измђеу Арапа и Јевреја. Немогуће је седети на две столице – и са једне и са друге стране стално се појављују претензије. Проблем није само у томе што је Америка покварила односе са Израелом, она је покварила односе и са Саудијском Арабијом. Тако Вашингтон у принципу губи аутореите на Блиском Истоку као неки гарант стабилности, или гарант било чега.

Да, Америка тренутно нема среће са савезницима у Блискоисточном региону. Саудијска Арабија, Уједињени Арапски Емирати и Катар псоле свих игара и неиспуњених обећања поводом Сирије наљутили су се на Вашингтон. У самој Сирији и суседном Либану тешко да ће се у ближој будућности појавити топла осећања према „упоришту демократије“. Египат покушава да дође себи од низа преврата: амерички експерименти су Каиру изгледа досадили и власти почињу поново да гледају у страну Русије. Тако да се може претпоставити да се САД поводом односа са Израелом брину „превентивно“: Вашингтон никако не сме да се свађа са Тел-Авивом.

Игор Силецки,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Навршило се округло 25 година, од када је 14. априла 1999, у јеку НАТО агресије на Савезну Републику Југославију, у пријатељску посету Београду дошао председник Белорусије Александар Лукашенко. Након срдачног...


Француски председник „осцилира“ између ратних упозорења и позива на мир, наводи се у новинама

САД немају намеру да се директно сукобљавају са руским снагама у име Кијева, изјавио је високи званичник


Француски председник осудио је напад Техерана на Израел и позвао на јачање санкција

Председник је за погоршање ситуације окривио недостатак војне помоћи са Запада


Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА