BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Авганистан у очекивању промена

Авганистан у очекивању промена
10.11.2013. год.


У Москви је одржан састанак генералних секретара ОДКБ и ОБСЕ Николаја Бордјуже и Ламберта Занијере. Разматрани су проблеми борбе против трансграничних опасности, борбе против тероризма и екстремизма, обезбеђење стабилности и безбедности, спречавање конфликата и њихово регулисање у целом Евроазијском региону, као и ситуација у Авганистану. Иако се дискусија одвијала иза затворених врата после њеног завршетка учесници су одговорили на питања новинара.

Опште претње

Заједничка тачка гледишта Европе и Русије на регионалне претње у Централној Азији одавно није тајна. Трговина дрогом, тероризам, верски екстремизам, политичка нестабилност и друге појаве које су специфичне за азијски регион, дотичу се интереса и Москве и њених партнера из ОДКБ, и Европе. Због тога је заинтересованост свих страна за одржавање стабилности несумњива. Притом постоји разумевање да задатак оваквих размера не може да реши ниједна земља понаособ.

Промене у политичкој клими Централне Азије очекују се већ следеће године – кад контингент НАТО на челу са САД почне да напушта Авганистан. За то треба да се припремамо већ данас, иако не треба очекивати катастрофу, истакао је за „Глас Русије“ генерални секретар ОДКБ Николај Бордјужа:

- Не мислим да ће се 2014. године десити катастрофа, да ће се много променити ниво безбедности, али ипак схватамо да стабилност неће бити већа него што је сад. И у вези с тим ће, наравно, ситуација у Авганистану утицати на државе-чланице ОДКБ. Због тога су многе превентивне одлуке на нивоу шефова држава већ донете. Једна од њих је пружање помоћи Таџикистану у јачању заштите државне границе с Авагнистаном. То је једна од мера које су данас већ донете и реализују се у складу с налозима шефова држава.

Очигледно је да безбедност централноазијских партнера Русије из ОДКБ, пре свега Киргизије и Таџикистана не може бити обезбеђена другачије осим уз директну подршку Русије. Ресурси ових земаља су очигледно недовољни, посебно ако се има у виду њихова унутрашња нестабилност.

Подељено оптерећење

У овоме се и састоји главна разлика позиције Русије као лидера ОДКБ и ОБСЕ као организације. Независно од тога каква ће бити ситуација у Авганистану после одласка контингента НАТО за решавање ових проблема ће пре свега бити задужена Русија. Учествовање Европе у овом процесу ће очигледно бити минимално – посебно у условима економске кризе. Русија ће, очигледно, морати да поднесе, како финансијско оптерећење, тако и тежину војних операција, у најмању руку пружајући помоћ формацијама савезника уз помоћ РВ и снага специјалне намене.

Притом треба имати у виду да спољашња опасност од евентуалног упада ових или оних авганистанских формација на северу у многоме заостаје за евентуалним последицама унутрашњих претњи. Нестабилност централноазијских влада може да подрије ситуацију изнутра много ефикасније него што то могу да учине командири талибана. Ситуација се заоштрава још више због специфичности формирања елите у овим државама, која у многоме зависи од својих дугогодишњих лидера. У овим случајевима је најгори могући сценарио промена власти у кратком року (5-6) година у земљама Централне Азије – савезницима Русије из ОУКБ, као и у Узбекистану. У случају најгорег развоја догађаја то може значити директно увлачење Русије у борбена дејства у региону, између осталог, и њених снага копнене војске.

Једина могућност за смањење вероватноће развоја догађаја по таквом сценарију је делатност на спречавању претњи. Биће много лакше борити се против опасности сутрашњице ако Русија и њени партнери успеју ефикасно да се супротставе радикалним исламистичким групцијама и да их лише економске базе у виду трговине дрогом.

Илија Крамник,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА