BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Арктик - Москва нема намеру да игнорише опасности

Арктик - Москва нема намеру да игнорише опасности
06.11.2013. год.
Утврђивање стратешке позиције на Арктику


На Арктику се увећава конфликтни потенцијал, признаје руска влада. За осигурање економских и геополитичких интереса земље у региону Москва између осталог намерава да усавршава структуру, војно-економско и материјално-техничко снабдевање оружаних снага. Овој теми је посвећен приметни део државног програма за развој региона 2020. који се припрема за усвајање.

Економски и геополитички значај Арктика расте геометријском прогресијом. Овде су концентрисани огромни минерални ресурси, саобраћајне могућности и војно-стратешки потенцијал. За основне арктичке државе (Русија, САД, Канада, Норвешка и Данска) њихово поседовање значи гаранцију процвата убудуће. Лидери ових земаља изјављују да Арктик треба да постане регион дијалога, економске и научне сарадње. Ипак како би партнери у дијалогу говорили под равноправним условима, потребно је њихово утврђивање на тој територији, при томе не само у својству привредних субјеката, већ и озбиљних држава са војне тачке гледишта.

Државни програм развоја региона који је припремила Влада Русије предвиђа финансирање у висини од скоро 600 милијарди рубаља. У пратећим документима се говори да ће сличне инвестиције извршити позитиван утицај на осигурање националне безбедости земље, раст њеног међународног угледа и социјално-економски развој Арктичке зоне Руске Федерације. О томе зашто је повећан интерес држава за овај регион, за Глас Русије говорио је директор Центра за друштвено-политичка истраживања Владимир Јевсејев.

- Како се исцрпљују рудна богатства у континенталном делу Русија је приморана да иде на освјање мора. Реч је о разради неколико великих налазишта, у првом реду природног гаса. Осим тога, на Арктику је дошло до загревања, он је постао доступнији за бродарство. Узимајући у обзир да у овој зони нема пирата и да је време пребацивања терета из Азије у Европу кратко, интерес за коришћење Северног поморског пута је све већи. Русија, чијом територијом пролази већи део ове маршруте, крајње је заинтересована за његов развој.

Због масовних улагања у Арктик руска влада се нада да ће увећати његов удео у унутрашњем бруто производу земље са актуалних 5 до 14 процената до 2020. године. Скоро три пута, по прогнозама, тамо ће скочити продуктивност рада и удео иновационе продукције. Ипак то могу да омету непредвиђене околности, између осталог могући конфликти са другим приакртичким земљама. Наравно, вероватноћа да се то деси је мала, али Москва нема намеру да је ингорише. На пример, Министарство за регионе позива да се формира систем оперативног опремања територије у интересима постављања групације војске, а такође указује на одсуство система за моментално реаговање на агресију од стране других држава и могућност неконтролисаног преласка преко руске границе. За забринутост, истина, постоје разлози, уверен је први потпредедник Академије за геополитичке проблеме Константин Сивков.

- Претензије других држава на контролу над регионом ће расти. Довољно је сетити се да су САД већ објавиле да је Северни поморски пут међународна комуникација и Русија не треба да претендује на његово искључиво коришћење. Зато Москва мора да брани своје интересе, при томе не толико политичко-диплоамтским, колико војно-стратешким путем. Дипломатија је ефикасна само онда када се ослања на економску и војну моћ државе.

Као мере за спречавање ризика руске власти називају усавршавање контроле ваздушног простора и надводне ситауције, као и осигурање стратешког одвраћања. У случају оружаног конфликта реч је о одбијању агресије и прекиду војних дејстава под условима који одговарају интересима Русије. Треба истаћи да се већ данас прилажу обзиљни напори у том правцу. Тако се активно ради на обнови рада аеродрома у насељу Такси и на острву Котељное. У септембру бродови Северне флоте пребацили су на њега око 150 чланова специјалног одреда, неколико десетина јединица технике, као и опрему и стамбене модуле за авијационе команде и извођење неопходних радова. Наредне године Русија може да почне да обнавља и свој најсевернији аеродром на острву Грем-Бел.

Ове мере треба да осигурају интресе земље на Арктику, који у наредној перспективи може да постане симбол индустријског пробоја, стабилног економског и инфраструктурног развоја Русије, о чему је много пута говорио председник Владимир Путин.

Иљја Харламов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: SXC.hu/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА