BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Европа мобилним не верује

Европа мобилним не верује
05.11.2013. год.


Европским политичарима препоручено је да ограниче коришћење мобилних телефона. Ова мера је реакција на информацију коју је објавио Едвард Сноуден да је Агенција за националну безбедност САД прислушкивала телефонске разговоре првих лица европских држава. Између осталог канцелара Немачке Ангеле Меркел.

Како саопштавају страни медији, белгијски премијер Елио Ди Рупо забранио је члановима владе да користе мобилне телефоне за време затворених седница. Високе чиновнике Француске и Холандије обавезали су да замене обичне мобилне телефоне телефонима са функцијом шифровања разговора. А власти Немачке разматрају могућност креирања специјалног софтвера за заштиту телефонских разговора својих државних службеника.

Личи на сувишно осигурање. Али експерти виде у томе само здрав разум. Тим пре што су САД индиректно потврдиле да не немаеравају потпуно да одустану од праћења својих савезника, примећује директор програма Међународна информациона безбедност и глобална управа Интернетом ПИР-Центра Олег Демидов.

- Изјава представника Беле куће о томе да ће сва праћења европских савезника бити прекинута већ су делимично оповргнута у самим САД. Кетлин Хајден, секретар за штампу Савета за националну безбедност САД изјавила је: да, ми ревидирамо нашу политику, али то не значи да ћемо је потпуно отказати.

Највероватније Американци ће обуставити прислушкивање разговора најважнијих европских политичара, сматра експерт. Али тешко да ће САД сасвим прекинути обавештајну активност на континенту. Мере зазаштиту података које се разматрају сада у Белгији, Холандији, Француској и другим земљама, посматрачи називају потпуно логичним. Брига о информационој безбедности већ је постала норма за многе комерцијалне компаније, између осталог у Русији. У неким компанијама, дошавши на посао, службеници предају личне мобилне телефоне. Члан управе Асоцијације руководилаца служби информационе безбедности Александар Токаренко истиче:

- То је сасвим обична пракса за бизнис, за политичаре. Тим пре у многим телефонима постоји такозвани полицијски режим који омогућава да се прислушкује не само разговори, већ и оно што се дешава у просторји. Телефон је искључен, а прислушкивање се врши. То је стандардна функција већине телефона. Недавно се појавила информација о томе да су се Кинези досетили да ставе чипове у чајнике. Са истим успехом они могу да се ставе у било који други електронски уређај.

Нови софтвер за шифровање разговора који се воде преко мобилног такође је потребан. Ради се о томе што је већина постојећих програма разрађена према америчким стандардима. Није безбедност користити се њима, каже Олег Демидов из ПИР-Центра.

- Испоставило се да амерички алгоритми који служе као основа за производе криптографије у читавом свету, носе фундаменталну остељивост на базичном нивоу. О тим слабим тачкама амерички програмери су информисали америчке специјалне службе и оне су у стању да их искористе у својим интересима.

Сарадња америчких разрађивача програма за шифровање са специјалним службама веома је компромитовала бизнис. Пострадала је репутација не само појединих лабораторија и института САД, већ и већине компанија које раде у сфери ИТ-технологија, истичу експерти.

Влад Гринкевич,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: SXC.hu/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Свет се сада суочава са најкритичнијим тренутком од краја Другог светског рата, изјавио је пољски премијер


Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА