BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Лек од криза: реформе међународног финансијског система

Лек од криза: реформе међународног финансијског система
02.11.2013. год.


Водећи економисти светског гласа резимирали су недавну конфронтацију у америчком Конгресу око буџета и горње границе државног дуга. Мишљење експерата је једнозначно – међународној економији потребан је боље избалансиран финансијски систем.

Зависност од долара, као и од економских и политичких проблема САД треба смањити. Такво мишљење изразио је бивши шеф Светске трговинске организације Паскал Лами. Он сматра да у дугорочној перспективи САД ће обавезно изгубити свој доминантни положај. А бивши заменик генералног секретара УН Хосе Антонио Окампо је изјавио да се у центру међународне економије сада налази неефикасни политички режим, у чијим условима рдовно се појављује опасност од банкротства основне резервне валуте. Решење проблема експерт види у јачању улоге ММФ и његове, у суштини, резрвне валуте – специјалног права позајмљивања која би могла да истисну долар у својству резервне валуте. Али ради тога треба повећати улогу земаља у развоју и реформисати систем квота ММФ. Одлука о томе већ постоји, али њено утврђивање је замрзнуто у америчком конгресу. Значи, ММФ такође треба мењати тако да читав систем не зависи само од једне земље.

Русија доследно популарише неопходне реформе, али актуални поредак за сада не дозвољава да се оне спроведу, каже генерални директор Центра за стратешке оцене и прогнозе Сергеј Грињајев.

- Наравно, потребне су кардиналне промене. Руска Федерација је била једна од земаља која је још на првом састанку Велике двадесеторице у Лондону нудила нови формат међународног финансијског система. Али нажалост, руски став тада није био саслушан, и све се свело само на декларације и пумпање међунаордне економије непоткрепљеним америчким доларима. Данас у многоме жањемо плодове ове политике, и заиста данас већ треба предузимати неке ефикасније мере.

Постоји и други, паралелни пут: може се повећати обим трговине у регионалним валутама, наставља експерт.

Прелазити на регионализацију међународног финансијског система, одустајање од међународних резервних валута, прлазити на валуте регионалних савеза. На пример Царинсог савеза и у перспективи Евроазијског савеза разматра се идеја такве регионалне валуте као што је евраз. У Северноамеричком савезу се разматра идеја увођења амера и слично.

На последњем самиту Велике двадесеторице у Санкт-Петербургу Русија је представила конкретан акциони план за развој тржишта облигационих зајмова, изражених у националним валутама – то је још један корак од хегемоније долара. Али на крају читав тај процес ће зависити пре свега од тога колико успешно земље у развоју реформишу сопствене економије, каже професор факултета за финансије и банкарско половање Руске академије привреде Јуриј Јуденков.

- Главни проблем земаља у развоју је ниска диверзификованост економије. Саме земље у развоју треба да раде на себи, нема другог излаза. Број робних категорија у земљама у развоју је за 50% нижи него у разијеним. Остају проблеми управе – корпоративни скандали у Индији, Кини, нереди у Бразилу, Турској, Египту, наравно, не додају сугурност инвеститорима.

Рецепти повећања ефикасности економије одавно су познати. То је разумно смањење интервенције државе, смањење корупције и подстицање предузетништва. Ако земље у развоју буду радиле у тим правцима, међународни валутни систем ће се временом променити на природни начин, без било каквих потреса.

Леонид Гурјанво,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА