BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Гласу Русије“ – 84!

„Гласу Русије“ – 84!
01.11.2013. год.


Један од највећих емитера планете „“Глас Русије“ – слави рођендан. Пре 84 године из Москве је почело емитовање за иностранство. Све ово време „Глас Русије“ упознаје свет са догађајима у земљи и свету, труди се да приближи Русију људима из иностранства.

29. октобра 1929. године инострана аудиторија је први пут чула позивни знак радија из Москве. Тако се у свету појавио први међународни радио. Његов задатак је био да странцима говори о Совјетском Савезу. Компанија се најпре звала „Међународни московски радио“. Касније је преименована у „Глас Русије“. Прва емисија је била на немачком језику. Убрзо је свет чуо емисије и на француском и на енглеском језику. Други међународни радио - BBC се појавио после три године, а „Глас Америке“ – после 7 година.

За више од осам деценија много шта се променило: фреквенција емитовања, врсте трансмитера, презентација информација. Без обзира на солидне године, „Глас Русије“ не стари, већ, напротив, звучи савремено и актуелно, стоји у честитки првог потпредседника горњег дома руског парламента Александра Торшина:

- Емисије „Гласа Русије“ су постале посебно интересантне од момента кад је на чело компаније дошао Андреј Бистрицки, креативан човек, искусан и сад врло поштован човек у свету медија. Са његовим доласком аудиторија се повећала на 110 милиона људи у 27 земаља. Мада, талас стиже и до већег броја држава. Наравно, посебну захвалност „Гласу Русије“ за емитовање на Кавказу и у јужним деловима земље. Тамо се хвата буквално свака реч „Гласа Русије“.

Мултимедијске технологије су извеле компанију на нову орбиту, омогућиле јој да рашири границе. Захваљујући интернету и дигиталном емитовању, становници многих земаља не само да слушају емисије, него и гледају снимке и налазе се у сталном дијалогу са новинарским колективом, стоји у честитки „Гласу Русије“ од председника управног одбора фонда „Руски мир“, посланика доњег дома руског парламента Вјачеслава Никонова:

- „Глас Русије“ звучи на руски начин руски за милионе Руса и људи који говоре руски у целом свету, који желе да знају шта се дешава код нас у земљи, хоће да комуницирају и не желе да забораве руски језик и руску културу. „Глас Русије“ се чује и на многим другим језицима, доносећи до људи разних националности информације о Русији, о догађајима у свету у интерпретацији, која понекад није присутна у другим медијима. Зато „Глас Русије“ има јако важну функцију: то је један од главних инструмената руске „меке снаге“ и, дај Боже, да се чује још 84 године.

Данас се емисије „Гласа Русије“ могу слушати и на мобилном телефону на 33 језика, а преко интернета на 39 језика. Више од осам милиона људи се дружи са нама путем социјалним мрежа Facebook, Twitter, ВКонтакте, YouTube, Google+, Weibo.

„Глас Русије“ има пет дописништва у иностранству: у Вашингтону, Лондону, Рио де Жанеиру, Истамбулу и Кијеву. Један од најважнијих праваца у раду компаније је и дијалог са земљацима у земљама СНГ. Стотине хиљада људи, који су остали одцепљени од Русије, желе информације о томе шта се дешава у отаџбини, желе да њихова деца имају могућност да побољшају знање руског језика. Како показују анкете, „Глас Русије“ у разним тачкама планете слуша више од стотину милиона људи разног узраста и образовања.

„Глас Русије“ је посебан и по својим врхунским стручњацима. Овде су учили посао познати совјетски и руски новинари, политички и јавни радници: Јевгениј Примаков, Владимир Познер, Владимир Жириновски, као и патријарх новинарства, политички коментатор и аналитичар за међународна питања, публициста и историчар Валентин Зорин. Његова каријера је почела на међународном емитовању пре више од шездесет година. Он и данас ради на „Гласу Русије“, у легендарној згради број 25 на Пјатницкој улици. У његовом кабинету висе црно-беле фотографије – историја сусрета Владимира Зорина са светским лидерима и најважнијим политичарима друге половине ХХ века. „Глас Русије“ је јединствена школа новинарства, рекао је Валентин Зорин:

- Водећи новинари „Правде“ и „Известија“ су овде прошли школу новинарства. У згради „Гласа Русије“ наш колега Михаил Комисар је основао агенцију „Интерфакс“. Евгениј Примаков је био један од најпознатијих новинара радио компаније. Почео је као новинар, а онда је постао и главни уредник. Чувена ТВ емисија „Поглед“ Владе Листјева се родила у недрима међународног радија.

„Глас Русије“ се данас налази међу пет најпопуларнијих радио станица на свету. Радио компанија се емитује у 160 земаља света. На кратким и средњим таласима, на FM, преко сателитских канала. Сваки дан се емитује преко сто седамдесет сати програма. На вишејезичном сајту компаније сваке седмице о историји, култури, спољној и унутрашњој политици Русије говори око хиљаду и по аудио и видео материјала и текстова. „Глас Русије“ је био и увек ће бити трибина за различите тачке гледишта.

Лада Коротун,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

САД и њихови савезници се плаше да ће Москва изгубити рат, изјавио је украјински лидер


„Акутна фаза војно-политичке конфронтације са Западом је у пуном јеку“, изјавио је министар спољних послова Москве

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи


Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА