BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Гласу Русије“ – 84!

„Гласу Русије“ – 84!
01.11.2013. год.


Један од највећих емитера планете „“Глас Русије“ – слави рођендан. Пре 84 године из Москве је почело емитовање за иностранство. Све ово време „Глас Русије“ упознаје свет са догађајима у земљи и свету, труди се да приближи Русију људима из иностранства.

29. октобра 1929. године инострана аудиторија је први пут чула позивни знак радија из Москве. Тако се у свету појавио први међународни радио. Његов задатак је био да странцима говори о Совјетском Савезу. Компанија се најпре звала „Међународни московски радио“. Касније је преименована у „Глас Русије“. Прва емисија је била на немачком језику. Убрзо је свет чуо емисије и на француском и на енглеском језику. Други међународни радио - BBC се појавио после три године, а „Глас Америке“ – после 7 година.

За више од осам деценија много шта се променило: фреквенција емитовања, врсте трансмитера, презентација информација. Без обзира на солидне године, „Глас Русије“ не стари, већ, напротив, звучи савремено и актуелно, стоји у честитки првог потпредседника горњег дома руског парламента Александра Торшина:

- Емисије „Гласа Русије“ су постале посебно интересантне од момента кад је на чело компаније дошао Андреј Бистрицки, креативан човек, искусан и сад врло поштован човек у свету медија. Са његовим доласком аудиторија се повећала на 110 милиона људи у 27 земаља. Мада, талас стиже и до већег броја држава. Наравно, посебну захвалност „Гласу Русије“ за емитовање на Кавказу и у јужним деловима земље. Тамо се хвата буквално свака реч „Гласа Русије“.

Мултимедијске технологије су извеле компанију на нову орбиту, омогућиле јој да рашири границе. Захваљујући интернету и дигиталном емитовању, становници многих земаља не само да слушају емисије, него и гледају снимке и налазе се у сталном дијалогу са новинарским колективом, стоји у честитки „Гласу Русије“ од председника управног одбора фонда „Руски мир“, посланика доњег дома руског парламента Вјачеслава Никонова:

- „Глас Русије“ звучи на руски начин руски за милионе Руса и људи који говоре руски у целом свету, који желе да знају шта се дешава код нас у земљи, хоће да комуницирају и не желе да забораве руски језик и руску културу. „Глас Русије“ се чује и на многим другим језицима, доносећи до људи разних националности информације о Русији, о догађајима у свету у интерпретацији, која понекад није присутна у другим медијима. Зато „Глас Русије“ има јако важну функцију: то је један од главних инструмената руске „меке снаге“ и, дај Боже, да се чује још 84 године.

Данас се емисије „Гласа Русије“ могу слушати и на мобилном телефону на 33 језика, а преко интернета на 39 језика. Више од осам милиона људи се дружи са нама путем социјалним мрежа Facebook, Twitter, ВКонтакте, YouTube, Google+, Weibo.

„Глас Русије“ има пет дописништва у иностранству: у Вашингтону, Лондону, Рио де Жанеиру, Истамбулу и Кијеву. Један од најважнијих праваца у раду компаније је и дијалог са земљацима у земљама СНГ. Стотине хиљада људи, који су остали одцепљени од Русије, желе информације о томе шта се дешава у отаџбини, желе да њихова деца имају могућност да побољшају знање руског језика. Како показују анкете, „Глас Русије“ у разним тачкама планете слуша више од стотину милиона људи разног узраста и образовања.

„Глас Русије“ је посебан и по својим врхунским стручњацима. Овде су учили посао познати совјетски и руски новинари, политички и јавни радници: Јевгениј Примаков, Владимир Познер, Владимир Жириновски, као и патријарх новинарства, политички коментатор и аналитичар за међународна питања, публициста и историчар Валентин Зорин. Његова каријера је почела на међународном емитовању пре више од шездесет година. Он и данас ради на „Гласу Русије“, у легендарној згради број 25 на Пјатницкој улици. У његовом кабинету висе црно-беле фотографије – историја сусрета Владимира Зорина са светским лидерима и најважнијим политичарима друге половине ХХ века. „Глас Русије“ је јединствена школа новинарства, рекао је Валентин Зорин:

- Водећи новинари „Правде“ и „Известија“ су овде прошли школу новинарства. У згради „Гласа Русије“ наш колега Михаил Комисар је основао агенцију „Интерфакс“. Евгениј Примаков је био један од најпознатијих новинара радио компаније. Почео је као новинар, а онда је постао и главни уредник. Чувена ТВ емисија „Поглед“ Владе Листјева се родила у недрима међународног радија.

„Глас Русије“ се данас налази међу пет најпопуларнијих радио станица на свету. Радио компанија се емитује у 160 земаља света. На кратким и средњим таласима, на FM, преко сателитских канала. Сваки дан се емитује преко сто седамдесет сати програма. На вишејезичном сајту компаније сваке седмице о историји, култури, спољној и унутрашњој политици Русије говори око хиљаду и по аудио и видео материјала и текстова. „Глас Русије“ је био и увек ће бити трибина за различите тачке гледишта.

Лада Коротун,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА