BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Даниловски манастир: Првенац препорода

Даниловски манастир: Првенац препорода
30.10.2013. год.


Најстарија обитељ Москве, Свето-Данилов манастир, прославио је треидесетогодишњицу препорода. Свечаности је предводио Поглавар Руске православне цркве. Говорећи окупљенима, патријарх Кирил је истакао да се обитељ с правом може назвати првенцем препорода духовног живота у Русији. Најстарију обитељ у Москви 1282. основао је кнез Данил Московски. Скоро одмах она је постала велики религиозни центар древне Русије. У вековној историји манастир је преживео много трагичних догађаја. На њега су много пута нападали непријатељи који су маштали да освоје Москву. И сваки пут монаси и локални становници храбро су бранили величанствене зидине од белог камена.

Најтрагичнија страница историје обитељи био је почетак 20. века. После револуције 1917. године богоборачке власти су покушале да се избаве од било каквог помена религије и вере. Оне су рушиле цркве. Ипак, нису се осмелиле да збришу са лица земље једниствени по архитектури Даниловски религиозни комплекс. 1930. године на његовом територији био је смештан дом за незбринуту децу и децу „непријатеља народа“. Пола века манастир је био запуштен и заборављен. Мало ко је веровао да ће обитељ поново бити отоврена, сећа се патријарх Кирил.

- 1980. године била је формирана комисија за припрему прославе 1000-годишњице крштења Русије. Нажалост, све што се раније разматрало на тој комисији сводило се на разматрање свечаних манифестација, концерата, позивање страних гостију. Тада сам рекао да док не буду отворени стропихиални манастири у Москви, Валаамска обитељ, Кијево-Печорска лавра, Дивејевски и Соловјецки манастир, као и Оптина пустиња, немогуће је говорити о прослави 1000 годишњице прихватања хришћанства у Русији. И тада се нешто сломило у људској свести.

1983. године био је потписан указ о предају Даниловског манастира Руској православној цркви. Он је први у низу манастира, цркава које је затим отворила држава.

Пошто је обитељ добила ставропигиални статус, њени настојници су само московски патријарси. А у управи су помазали намесници. У најновијој историји манастира било их је пет. Чим је комплекс био предат цркви, на његовој територији су започели радови на обнови, сећа се један од првих намесника обитељи, сада митрополит Новосибирски и Бердски Тихон Јемељјанов.

- У Даниловом манастиру сви су се трудили да положе део своје душе. Долазиле су нам баке из парохије. Оне су слагале циглу. И када смо питали зашто долазе, оне су рекле: ако ставиш циглу у зид цркве која се гради, на небу те записују као градитеља.

Најважније за манастир било је обновити монашки живот. Данас је Свето-Даниловски мушки манастир не само велики духовни и просветитељски комплекс, већ и административни центар руског православља, говори актуални намесник обитељи – архимандрит Алексеј Поликарпов.

- Код нас на територији обитељи налази се резиденција његове светости патријарха. Сада је то адреса Руске православне цркве – Даниловски вал 22. Овде се налази Одељење спољних црквених веза Московске патријаршије. Такође на територији манастира је пет цркава. Најважнија од њих је Тројицка. Велику пажњу у манастиру поклањамо раду са омладином. Завршава се изградња патријаршијског центра за духовни развој деце и омладине. Годишње нам долази до 10 хиљада људи на разне секције и студије.

Још 2009. године манастиру је било враћено историјско звоно Бољшој. Више од 80 година оно је провело у САД, где га је одвезао амерички индустријалац Чарлс Крејн. Купио је Даниловски ансамбл од 18 звина када је сазнао да јединствени звоник желе да претопе. на 30-годишњицу свог препорода обитељ је попуњена још једном светињом – иконом Мајке Божије Достојно јест. Лик су насликали иконопици Свете Горе.

Милена Фаустова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Милена Фаустова/ «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА