BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Командант ратног ваздухопловства РФ генерал-пуковник Виктор Бондарев посетио Иран

Командант ратног ваздухопловства РФ генерал-пуковник Виктор Бондарев посетио Иран
30.10.2013. год.
Нова етапа војно-техничке сарадње


Војна и војно-техничка сарадња Москве са Техераном има дугу историју. У последње време војна и војно-техничка сарадња је практично дошла до нуле. Међутим, сада се у том правцу отварају нове могућности. Потврда томе је и прва званична посета руских официра Ирану после избора новог председника Роханија.

Командант ратног ваздухопловства РФ генерал-пуковник Виктор Бондарев је преговарао са иранским колегом Хасаном Шахом Сафијем, командантом иранске базе ПВО „Хатам ал Анбија“, бригадним генералом Фарзадом Есмаилијем и командантом ратног ваздухопловства и космичких снага Корпуса Иранске револуционарне гарде (ИРГ) генералом Амиром Ал Хаџизадијем. Командант ратног ваздухопловства РФ је, такође, посетио и базе ратног ваздухопловства Ирана у Техерану и Исфагану, погледао предузећа за ремонт авиона МиГ-29, Боинг-707, С-130, центар за обуку пилота. У Универзитету авијацијских технологија „Шахид Сатари“ генерал Бондарев се срео са његовим начелником, бригадним генералом Мухамедом Бахшандијем.

Још за време шаха односи двеју земаља у војној области су били довољно блиски. После исламске револуције 90-их година Русија је постала водећи испоручилац технологије и наоружања Ирану. Њен удео у овом сегменту иранског увоза је износио више од 60%. Русија је Ирану испоручила борбене авионе МиГ-29, Су-24МК, ПВО и ракетне системе (ЗРС) С-200ВЕ, три дизел подморнице типа „Кило“ и много друге технике, укључујући и оклопну. О данашњој ситуацији говори политиколог Владимир Јевсејев:

- У условима када нису јасно дефинисани иранско-амерички односи, када не постоји сигурност у скори крај иранске нуклеарне кризе и уз мноштво регионалних проблема у које је Иран увучен, за Техеран је врло важно да обнови војну сарадњу са Русијом. И Москва би, са своје стране, желела да се та сарадња са Ираном обнови.

Руска војна делегација је у Техерану разговарала о сарадњи у области одбране – од веза по линији ратног ваздухопловства и ПВО, размене информација и технологија у авијацији и противваздушној одбрани, до проблема електронике, радара, повезаних са противваздушно-ракетним комплексима. Разговарало се и о обуци војних пилота, сервису војне технике ратног ваздухопловства, размени стручних искустава у овој области.

Што се тиче ситуације око старог уговора о испоруци Ирану руских комплекса ПВО С-300, ту је уговор о испоруци пет ракетних комплекса на суму од 800 милиона долара потписан 2007. године. Руски председник Дмитриј Медведев је 2010. године замрзнуо његову реализацију. Иран је поднео тужбу у међународном суду на суму 4 милијарде долара. Тужба за сада лежи у суду. У последње време су се појавиле информације да Москва не искључује ни понуде Техерану у виду алтернативних варијанти, испорука сличних, чак и савременијих система ПВО. Како-тако, али неки аспекти ове ситуације су били предмет разговора у току ове посете. Међутим, војни експерти говоре да командант ратног ваздухопловства није овлашћен да води званичне преговоре о испоруци С-300 и о другим питањима испоруке наоружања и војне технике у иностранство.

Дијалог официра Русије и Ирана се одржао. Одређене су позиције обе стране по питању војне сарадње и перспективе развоја. Говорећи о политичкој важности посете генерала Бондарева, руководилац Института за стратешке процене Виктор Мизин је истакао:

- Москва, развијајући сарадњу са Ираном, шаље сигнал Западу. Јер је позиција Русије била да се спречи производња нуклеарног оружја у Ирану, али без оштрих санкција. Москва се залаже за развој нормалних односа са Техераном, да се он не сатера у ћошак, јер то није продуктивна политика. Тако да је сарадња у војној области – у потпуности нормална сарадња и, вероватно, ће се развијати и ширити.


Владимир Сажин,


  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА