BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Султанат у творевини Високог представника - Суд БиХ

Султанат у творевини Високог представника - Суд БиХ
28.10.2013. год.


Одлуком Суда за људска права у Стразбуру у предмету Мектоуф и Дамјановић поротив БиХ је утврђено да је Суд БиХ прекршио основна људска права по члану 7. Европске конвенције, а који говори о томе да нико не може бити кажњен за дело које није представљало кривично дело у време извршења, а Суд БиХ и дан данас мимо одлуке Суда у Стразбуру и основних правних начела ретроактивно примењује Кривични закон БиХ из 2003. године за дела "ратних злочина" која су се дешавала од 92-95 године на територији бивше БиХ, а када БиХ у данашњем уређењу као "федерална" заједница Републике Српске и Федерације БиХ није ни постајала, а о закону по којем се данас суди није било ни говора. У то време једини релевантни прописи су били прописи бивше СФРЈ.

Иначе, у Суду БиХ Срби су осуђени на више од 1170 година затвора, док су муслимани и Хрвати осуђени заједно на 325 година затвора. Све ово се дешава због непознавања права, самовоље или тврдоглавости 53 судије на челу са председником Суда Медџиде Кресо. Тако и дан данас одлука Суда у Стразбуру скупља прашину на полицама Суда, а пресуде и процеси се и даље воде мимо пресуде из Стразбура и свих основних правних начела и стандарда.

Представници Републике Српске захтевају смену и одговорност одговорних у Суду, а председник Републике Српске Милорад Додик је за то, да се уведе механизам одговорности:

- Мора се увести систем одговорности. Немогуће је да Међународни суд пресуди, да постоји пракса, да постоји одлука Уставног суда те фамозне Босне и Херцеговине и што раде како раде, и да се ништа не дешава. То је нешто што се мора решити, мора се направити неки механизам одговорности иза те структуре.

И председник Народне Скупштине Републике Српске Игор Радојичић је огорчен поступањем овог Суда и председника Суда због кршења основних људских права:

- Било би нужно да Високи судски тужилачки савет БиХ заиста предузме мере према председнику Суда који сада већ флагрантно крши права, и то је већ од раније познато. Сада се ради и о кршењу, односно непризнавању одлуке Суда за људска права.

Министарство правде Републике Српске већ чини одређене кораке по овом питању, истакла је министар правде Горана Злкатковић:

- Судске одлуке су донете да се проведу, да се изврше, а не да се тумаче. Очекујемо да Високо и судско тужилачко веће као орган који именује и разрешава носиоце правосудних функција, да заузме свој став код непримењивања ове одлуке Европског суда за људска права.

До данас је Уставни суд због ретроактивне примене Кривичног закона од стране Суда БиХ поништио 12 пресуда на основу 10 апелација лица оптужених за "ратни злочин" . Очекује се такође поништавање пресуде против некадашњег команданта ВРС Новака Ђукића, а који је оптужен за наводни ратни злочин на "Тузланској капији".

По свему изложеном, пресуда Суда за људска права у Стразбуру важи за све судове осим за творевину високог представника Волганга Петрича, Суд БиХ. Спорна пресуда је донесена 18. јула ове године те и даље скупља прашину. Та прашина ће грађане Републике Српске и Федерације БиХ коштати веома много, јер држава мора исплатити само за трошкове поступка Мектоуфа и Дамјановића по 10.000 евра сваком, а када се десетине процеса који су се водили и воде пред овим судом врате на поновно суђење, та цифра ће бити позамашна, а све из џепова грађана због самовоље, тврдоглавости или незнања запослених у Суду БиХ, вештачкој творевини Високог представника у БиХ.

Вања Савићевић,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА