BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Приштина - "прави албански град." Део 4

Приштина -
24.10.2013. год.


Шта ме је посебно поразило тих новембарских дана. Приштина - мали град, који се никада није могао похвалити посебном чистоћом. Требало је проћи само мало даље од центра и одмах се сударити са гомилом смећа и разном прљавштином. Раније (пре 1999) се још и водила рачуна о околини, али од 2001, имао сам утисак да су нове "косовске власти" заборавиле да о Приштини и Косову треба бринути - одвозити ђубре, поправљати путеве и одржавати зграде.

Чак и пред "главне косовске изборе" комуналне службе ништа нису радиле. Речено ми је да ОЕБС издваја новац, који увек негде у "путу" нестане.

За више од две године, руски миротворци су урадили много да Албанци не прогнају заувек сво србско становништво на Косову. Међутим, Ругова и Тачи су се свим силама трудили да испуне сва упутства Била Клинтона, како би регион постао колонија Сједињених Америчких Држава.

Бивши "команданти" су добили много заштитника, између осталих и у НАТО и ЕУ. Њима су помагали у стварању "демократских странака". Тако је Тачи основао "Демократску партију Косова", а страшни Рамуш Харадинај "Алијансу за будућност Косова." Пред изборе 17. новембра, цела Приштина је била излепљена рекламним постерима и сликама "племенитих косовских политичара” - Тачија, Харадинаја и осталих. Сви су они обећавали својим бирачима "светлу будућност" и "независно Косово, у којем никада неће бити места за Србе".

У време шпица, а и иначе је у Приштини увек велика гужва, "живахни момци" у аутомобилима, украшени портретима Ругове, Тачија и Харадинаја, плашили су пролазнике "дивљом музиком " и позивима да се гласа за "најбољег међу најбољима". Једном речју, "избори". Узгред, у прес-центру, где је било врло мало новинара, локални организатори су ме уверавали да ће 17. новембра бити одржани избори у "позитивној атмосфери". Наравно, да су НАТО и генерални секретар НАТО, лорд Робертсон, такође, саопштили да је 17. новембар - најважнији дан за Косово.

Председник СРЈ Војислав Коштуница пред изборе је дао важну изјаву. Он је нагласио да је, с обзиром на тренутну ситуацију на Косову, "неодговорно је апеловати на србско становништво да учествује на изборима" за локални парламент. Југословенски председник је критиковао рад мисије УН на Косову, која је, по његовом мишљењу, мало учинила да се побољша ситуација словенског становништва.

Сат времена након затварања биралишта, прес-служба НАТО издала је саопштење свог шефа. У њему, између осталог, Лорд Робертсон наглашава да су "ови избори важан корак напред на путу ка нормалном животу и да пружају свим заједницама на Косову прилику да изграде истински демократско, мултиетничко и просперитетно друштво". Занимљиво, да је одговорно лице, Лорд Робертсон, још једном покушао да обмане и Европљане и Американце.О каквом мултиетничком и просперитетном друштву на Косову може бити речи? У покрајини сваког дана остаје све мање и мање српске популације. Ти, који су остали, не само да се страше погромом, већ се све ради как оби им се живот претворио у пакао. И то су називали "демократијом."

Има још један важан детаљ из тог новембра. Упозорили су ме да не покушавам да разговарам на улицама Приштине на србском језику. Рекли су ми: "Можете говорити енглески, италијански, француски." И нисам зажалио што сам послушао савете наших мировњака. Јасно је да у Приштини нису волели, нити воле Србе. Пре две године, град је имао 45.000 Срба, а 17. новембра 2001 – остало је само 130 људи. Ужасавајуће бројке говоре саме за себе. УН, НАТО и ЕУ су учинили све да главни град Косова постане "прави албански град".

Константин Качалин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА