BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Миграциона политика Старог Света је пропала

21.10.2013. год.


Азербeјџанац Орхан Сејналов је оптужен за убиство младића у московском рејону Бирјулево. Тај злочин је имао велики друштвени одјек, који је резултирао нередима и контролом миграната у руском главном граду. Експерти позивају да се не изводе преурањени закључки, већ да се сагледају решења Запада по питању миграната.

Током последњих 5 година незадовољство мигрантима у земљама Старог Света достигло је врхунац. Протестне акције с позивима да се сви дошљаци врате својим кућама одржавају се све чешће у читавој ЕУ. Нереди, у које су умешани мигранти, дешавали су се у Ростоку, Паризу, Лондону, Бирмингему – то су само примери из десетина таквих случајева. Ситуација се заоштрава због тога, што дошљаци желе да живе у складу са законима своје земље, тесно се повезују с дијспорама, одбијају да се интегришу у културу друге државе, сматра председник посматрачког савета Института демографије, миграције и регионалног развоја Јуриј Крупков.

- Основне миграционе масе се нађу у другој култури, цивилизацији, у другој правно-нормативној регулативи. Људи имају избор: или да се интегришу, или се нађу под окриљем дијаспоре. Види се да се у мрежи етничких дијаспора формирају сасвим други односи, по правилу милитаризованог типа, где огромну улогу играју ауторитети етничког криминала. Етнички криминал има огроман ауторитет. Због тога стварање института старешина не успева.

Ситуација са мигрантима у Русији је слична западној. Према мишљењу шефа катедре демографије Високе школе економије Михаила Денисенка, њихов живот код куће контролише заједница. Старешине пазе на понашање младих и њихово уважавање традиција. У новој средини модел понашања младих се може нагло променити.

Остаје само једна жеља – сачувати у другој земљи своју културу, - сматра шеф ФМС РФ Константин Ромодановски.

Ниво поверења према националним важећим заједницама је веома скроман. 72 одсто миграната је изјавило да никада не посећује те организације. 92 одсто миграната проводе слободно време у свом кругу, са својим сународницима.

Услед тога у земљама ЕУ сазревају десничарска расположења. Испади месне омладине су све оштрији, политичари не могу ништа да учине, - каже доцент катедре примењене политикологије финансијског универзитета при Влади РФ Евгенија Војко.

Данас политичари у већини земаља, где је овај проблем најакутнији, покушавају да нађу прихватљиву формулу решења овог питања, али за сада ниједна земља није успела у томе да би задоволила и интересе миграната, и интересе оних, који живе на овој територији. Били су покушаји ограничавања доласка миграната и увођења одређених захтева боравка.

Строжа миграциона политика води још тужнијим последицама. Код дошљака се повећава криминалитет.

Потпредседник фонда «Миграција. 21. Век» Наталија Власова предлаже алтернативу строгих мера, које предузимају европске владе. Према њеном мишљењу, повећање нивоа образовања, упознавање традиција и обичаја државе, у коју долазе мигранти, помоћи ће им да се лако интегришу.

- Многи долазе неприпремљени за рад у другој држави. Они не знају ни обичаје, ни традиције, ни основе миграционог законодавства, ни то да морају бити регистровани. Морамо да им помогнемо да нађу предавача језика, да обновимо систем стручног образовања младих да би младе учили у њиховим земљама. Треба створити програме упознавања са животом у другој земљи.

Време ће показати, хоће ли овај предлог бити ефикасан. Сада је у Француској дошло до новог миграционог скандала. Додуше, ситуација је обрнута. Хиљаде француских ученика је изашло на улице Париза у знак солидарности с 15-годишњом ученицом са Косова, која је била депортована заједно с родитељима из земље због кршења визног режима. Експерти се боје да би непоштени политичари могли да искористе протестна расположења младих – и месних, и миграната. Онда ниједан аналитичар не би могао да прогнозира последице.

Ксенија Мељникова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА