BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Ефекат Сноудена“ подстиче развој офанзивних технологија

„Ефекат Сноудена“ подстиче развој офанзивних технологија
21.10.2013. год.


Скандал са глобалним шпијунирањем АНБ САД приморао је европске земље да са нових позиција сагледавају проблем информативне безбедности. Шведска намерава да изврши ревизију своје политике неутралитета у киберпростору. Локални законодавци имају намеру да осим усавршавања начина заштите информације у Мрежи, започну развој система кибернапада.

Шведски парламенат – риксдаг – инсистира на проширењу финансијске подршке нациналних програма развоја специјалне опреме за предузимање кибернапада. Како је истакао члан Друштвене коморе Русије Александар Власов, „ефекат Сноудена“ приморава на прелазак на офанзивну тактику чак толико толерантне државе као Шведска.

- Шведска је веома развијена држава, она може себи дозволити издвајање средстава у ову сврху. Друга ствар, што је проблем многих држава у томе, да су оне свеједно принуђене да се користе софтвером, мрежном и серверском опремом, која није произведена код њих, него негде преко „океана“. Зато ће бити потрено уложити допунски напор, да би се проверила сва техника на недекларисане могућности и да се предузме покушај да се некако уклоне те „могућности“.

Експерт истиче, да основни циљеви сличних система нису државе, него највероватније киберхулигани, који могу да покушају да поремете систем државног управљања, или криминалци, који се баве крађом пара из електронских банарских система. Међутим, члан управе Асоцијације руководилаца служби информативне безбедности Александар Токаренко је убеђен, да развој у Шведској сличних система је финансијско велико оптерећење чак за такву економски успешну земљу.

- Штит и мач се усавршавају паралелно, тако да је систем потребно одржавати и усавршавати. Овде ће бити потребна стална, а не једнократна улагања. Биће потребно да се стално издвајају новчана средства. Да ли је то подношљиво за Шведску – не могу рећи.

Са друге стране, тежња шведског парламента да појача развој офанзивних киберсистема не мора да буде иницијатива из Штокхолма. Како каже Александар Токаренко, Шведска се одавно налази под незваничним протекторатом САД, и формирање свог система кибероружја није ништа друго, него припрема будућих напада Вашингтона на његове потенцијалне политичке противнике.

Григориј Милењин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА