BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кини није успело да прекопира руске авионске моторе

Кини није успело да прекопира руске авионске моторе
17.10.2013. год.


На пекиншком аеромитингу, представници Авио-конструкторске корпорације Кине признали су америчким новинарима да намеравају да и у блиској будућности наставе са куповином руских мотора за своје ловце.

Како су саопштили представници Авио-конструкторске корпорације Кине (AVIC), руски произвођачи мотора ће и следећих 5-8 година добијати наруџбине из Кине, јер је "технологија производње и дизајна авионских мотора најкомпликованија за профилне јединице AVIC-а" - цитира њихове речи амерички војни лист Jane's Defence Weekly.

Иако је на крају 2012 AVIC објавила да је остварила "напредак" у стварању високотемпературних легура за авионске моторе, највероватније, сви кинески ловци ће и у догледној будућности летети на извозној верзији руских мотора РД-93 (АД "Климов") и АЛ-31Ф (НПО "Сатурн").

Мотор РД-93 (извозна верзија РД-33) је првобитно био развијен у Лењинграду на пробном заводу № 117. за ловце МиГ-29 четврте генерације. Објављено је да се испоручује у Кину, где се монтира на ловац Ченгду FC-1 "Сјаолунг". Поред тога, постоје све назнаке да се управо РД-93 користи на најновијој петој генерацији кинеског ловца, "Цјан-3 " (Ј-31), који је први пут полетео 31. октобра 2012.

Други нови кинески ловац пете генерације, "Цзјан-20" (Ј-20) користи варијанту турбомлазних мотора АЛ-31Ф, дизајнираних 1970 за Су-27. Њих кинески произвођачи авиона стављају на своје верзије авиона "Цзјан-11" (Ј-11) и копију палубног ловца Су-33 - "Цзјан-15" (Ј-15). Такође, било је гласина и да је Кина добила од Русије и најновије моторе АЛ-41Ф1 ("Израда 117"), који се користе на ПАК-ФА и Су-35С.

Тренутно, Кина развија неколико сопствених авионских мотора са различитим максималним потисцима: Шенјанг WS-10, Гуиџоу WS-13 и Сијан WS-15. WS-10 је први пут тестиран 2002, а друга два - у 2006. Међутим, кинески произвођачи авиона још увек нису у стању да реше проблем поузданости и грешака при производњи. Очигледно, изјава AVIC-а може значити да ни један од три програма нису успели да изведу до краја и да ће Русија и у наредним годинама бити "мотор" кинеске ваздухопловне индустрије.

Такође, представници AVIC-а су скинули завесу са тајни пред Jane's, које се тичу  планова кинеских произвођача авиона и објаснили зашто је земља развила само два ловца пете генерације - Ј-20 и Ј-31. Како се испоставило, Ј-31 није планиран да постане део Ратног ваздухопловства: "То је извознички програм, који ће се конкурисати F-35 на регионалним тржиштима". Кинески медији су раније писали да Ј-31, за разлику од Ј-20, нема ознаке кинеског Ратног ваздухопловства.

Jane's је, такође, дознао да Кина, супротно ранијим извештајима, не планира да ствара палубну верзију Ј-31. Раније, кинески медији су известили да би ова верзија авиона могла користити крило супротног смера.

Како преноси Jane's, програми Ј-20 и Ј-31 представљају "беле мрље" за америчке обавештајне службе. Према документима, које је објавио бивши амерички обавештајац Едвард Сноуден, Кина је за производњу тих ловаца могла украсти тајне са мреже Пентагона и његових произвођача, иако, према подацима америчких служби безбедности, они далеко заостају за америчким аналогним авионима како по невидљивости тако и по савршености технологије, САД су веома забринуте због брзог напретка кинеске ваздухопловне индустрије.

Сасвим је могуће да ће Ј-31, са руским моторима, моћи конкурисати F-35, посебно имајући у виду проблеме при производњи и поскупљењу америчког борца. Међутим, тешко да ће Ј-31 отети од F-35 купце из америчких земаља-савезника, које ни под којим условима и ни под којом ценом неће заменити амерички авион.

Антон Уриновски,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс


Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА