BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Рад "Приразломне" биће безбедан

Рад
17.10.2013. год.


Платформа Приразломнаја одговара светским стандардима безбедности. Она је опремљена високотехнолошком опремом и не може да нанесе штету животној средини. Писмо са таквим садржајем директор Гаспром њефта Александар Дјуков упутио је Светском фонду дивље природе.

Нафтна платформа за бушење отпорна на лед почиње експлоатацију нафте у Печорском мору већ до краја ове године. На Арктику, по разним оценама, налази се скоро трећина светских резерви нафте и гаса.

Активисти организација за очување природе забринути су тиме што хаварија на платформи може да доведе до загађења читавог региона. Светски фонд дивље природе и представници Гаспром њефа на ову тему воде активну преписку. У суштини то је наставак дугогодишњег дијалога о безбедности нафтних платформи, каже руководилац програма за еколошку политику Светског фонда дивље природе Алексеј Књижњиков.

- Наравно, главни проблем је ликвидација цурења нафте у леденим условима. Ми постављамо ова питања свим компанијама које чине покушаје да ваде нафту у арктичким леденим условима.

Несумњиво свака производња ствара ризик по животну средину. Зато се безбедности Приразломне поклања тако велика пажња. Експерти тврде: процуривање нафте је скоро искључено. Платформа ће избацивати само воду из система за хлађење и производних сливова. А технолошки отпад ће стизати у специјалну бушотину. Ради тога је на платформи за бушење постављена опрема за заштиту од процуривања, хаваријски систем прекидања експлоатације нафте и специјалне клапне које затварају бушотину у случају било какве неисправности. Немогуће је и да се нафта запали. Систем за чување је направљен тако да се у резервоарима налази вода коју ће истискивати нафта која тамо стиже. То искључује доступ кисеоника, што значи немогућа је детонација. Коментарише старији аналитичар инвестиционе групе Норд-Капитал Роман Ткачук:

- Компанија је укључила научнике у географска, геолошка истраживања овог региона, као и стране компаније, извела је широк спектар радова и припрему за експлоатацију нафте на налазишту Приразомнаја. Добила је и савремене технологије за вађење нафте у мору.

Осим тога, у Нарјан-Мареу је направљена спасилачка станица која ће стално пратити рад нафтих и гасних магистрала и реаговати на било какву ванредну ситуацију у арктичкој зони. Зато организације за заштиту природе немају повода да се брину, уверен је руководилац аналитичке управе Фонда за националну енергетску безбедност Александар Пасечник.

- Оне претпоставке еколога да је платформа осетљива са тачке гледишта еколошких ризика су узете паушално. Компанија неће ризиковати ако она не буде имала одговарајућа документа и потврду да платформа потпуно одговара еколошким нормама безбедности усвојеним у свету.

Да подсетимо да су 18. септембра активисти Гринписа незаконито упали на платформу Приразломнаја. Касније су били задржани. Сада им прети до 15 година лишавања слободе. Такве акције се изводе не први пут: прошле године представници Гринписа су блокирали рад холандско-британске петрохемијске компаније Ројал Дач Шел.

Марија Баљабина,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА