BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Европа миграциони континент?

Европа миграциони континент?
16.10.2013. год.


На предстојећем самиту ЕУ 24-25. октобра између осталог поставиће се питање издвајања средстава која ће омогућити спречавање нових трагедија са мигрантима. Ово је саопштио званични представник Европске комисије Микеле Черконе и изразио наду да ће у Бриселу бити постигнут такав споразум. Черконеова изјава је дата у контексту ватрених дискусија поводом миграционе политике ЕУ, које су поново покренуте после серије несрећних случајева код италијанског острва Лампедуза, у којима су погинуле стотине избеглица из земаља Северне Африке.

Тако аустријски Винер Цајтунг пише да је председник Европског парламента Мартин Шулц отворено изјавио – Европа мора коначно да призна да представља миграциони континент. Зато у ЕУ треба да буде формиран исти такав миграциони систем као у великим миграционим регионима света, на пример у САД, Канади и Аустралији. Само путем усвајања савремених закона, уверен је шеф Европског парламента, могу се отети људи из руку аморалних особа које покушавају да се обогате на очајничком положају својих жртава и предложио радикалну промену курса миграционе политике.

Суштина претпостављене измене није нова. Реч је о неопходности равномерне расподеле миграционог оптерећења између чланова ЕУ. А ово бреме постаје све теже. Према подацима статистике, 2012. године размере илегалне миграције у земље Старог Света су достигле 72 000 људи, што је један и по пут више него претходне године. Само у Италију, како саопштава Интернет-портал канала Франс 24, стигло је ове године 30 000 африканаца што је 4 пута више него пре годину дана. Према подацима међународне организације за миграције која делује у тесном контакту са УН, у последњих 10 година поред европских обала у хаваријама бродова погинуло је укупно 20 000 људи.

Ипак, како примећује Франс 24, у Европи, без обзира на трагедију Лампедузе, у питању миграције влада раскол. Још 2011. године Европска комисија је утврдила списак од 10 директива за побољшање миграционе политике. Али ствар се није помакла с места. У ствари ситауција око прилива избеглица и илегалних мигранатау разним земаљама је различита.

Међу државама које се у очима избеглица самтрају обећаним земљама на једном од првих места је Немачка. И немачки министар унутрашњих послова Ханс-Петер Фридрих не престаје да понавља да нема потребе за променом курса миграционе политике. Јасан је и став италијанских валсти које се залажу за пооштравање миграцоне контроле и позивају ЕУ на помоћ.

Ових дана Европски парламент је одобиро да се формира европски систем посматрања граница – Eurosour који ће почети да делује већ у децембру ове године. Како се претпоставља, систем ће омогућити да се благовремено проналзе, између осталог уз помоћ беспилотних летелица, бродови са мигрантима и да им се притиче у помоћ.

Између осталог, већ сада се појављују сумње – да ли је реално мешати чување граница са помоћи унесрећенима? А у међувремену Италија, како коментарише портал ЕурАктив, дала је старт сопственој војно-хуманитарној мисији у Средоземном мору, која подразумева између осталог и заједничка дејства са новим либијским властима. На ову нијансу скреће пажњу шеф одељења за проблеме европске интеграције Еворпског института Олга Потјомкина.

- ЕУ је имала много проблема са Гадафијевим режимом, али Либија је спречавала трговину робовима из унутрашњих региона Африке, каже Потјомкина. Сада је граница отворена. Тренутно Европска комисија дискутује о даљем проширењу овлашћења агенције ЕУ Фронтекс за координацију чувања граница. Тим поводом се воде спроови али процес ће се очигледно наставити.

У ваком случају многи политичари се слажу са Мартином Шулцом. Тако на пример шеф фракције социјалиста у Европском парламенту, аустријски посланик Ханес Сводоба сматра.

- Потребан је баланс на европском нивоу, рекао је парламентарац у радијском интервјуу. Треба објективно прорачунати ко ће кога примити, ко које трошкове сноси, и тражити заједничко решење. Своје бреме проблема треба да сноси сваки члан ЕУ.

А за сада одговор на питање да ли ће систем Еуросур постати пријатељ или непријатељ избеглица, остаје отоврен.

Олег Севергин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/patrick wilken/cc-by-nc/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА