BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

«Певајуће оружје» руске армије

«Певајуће оружје» руске армије
04.10.2013. год.


4. октобра легендарни Ансамбл песме и игре Руске Армије «Александров» слави 85. годишњицу гала-концертом у Москви на позорници Кремаљског дворца. У њему учествују звезде забавне музике. Средином октобра колектив ће имати турнеју кроз европске главне градове. Величина прославе јубиларне године одговара светској слави Ансамбла.

Калинка, Катјуша, Смугљанка, Устај, огромна земљо! – многе песме у Ансамблу Александров се преносе с колена на колено. Публика у свим земљама певајући прати те песме и аплаудира. О таквом тријумфу се није ни сањало 1928. године, када је неколико музичара-ентузијаста извело први концерт пред руководством Црвене армије у Москви. Мали ансамбл је имао тада скромни циљ: да представи сваком војном лицу земље уметност, која подржава ратни дух и патриотизам. Међутим, колектив се толико допао да је ускоро стекао званични статус. На челу њега је био хорски диригент и композитор Александар Александров. Иначе је он у младим годинама био регент црквеног хора у московском храму Христа Спаса, у руску културу је он ушао као аутор музике Химне Русије.

Светска слава александроваца, како су називали војни колектив у отаџбини, почела је од наступа на Светској изложби у Паризу 1937. године. Своја сећања износи унук првог руководиоца ансамбла Евгениј Александров.

- За први концерт нису биле продате улазнице, нико није знао о њима ништа. То је била новост у уметности. Међутим, после концерта се у Паризу то сазнало, те су људи чекали у редовима ноћу. Све карте су биле распрдате.

Ништа слично у свету тада није постојало: оркестар, који је спајао академске и руске народне инструменте. Одличан мушки хор и солисти са гласовима, достојним најпрестижнијих оперских позорница. Играчи, према сликовитим изразима критичара, «споре с земљином тежом», када они играју козачке игре са сабљама, на позорницама су снопови правих варница. Музички репертоар Ансамбла Александрова је био необухватан – од војне и народне музике све до опера и црквених песнопојања. Уметници у еполетама су освојили стране гледаоце. Сваки наступ Ансамбла Александров постаје мисија, уверава у интервјуу Гласу Русије директор колектива Леонид Малев.

- Постоји задатак: да подигнемо престиж наше државе. Када побеђујемо у спорту, када на Евровизији побеђује наш певач, осећамо понос за нашу државу. Ако пљескају уметницима у униформама, аплаудирају Русији, Руској Армији.

Мобилни одред културе, Певајуће оружје, Певајућа дипломатија – тако називају ансамбл Александров. Прва лица држава долазе на његове наступе. Међутим, позорнице за наступе колектива нису само у краљевским и председничким дворцима, Ватикану и седишту НАТО-пакта. У време Другог светског рата то су били ровови и блиндаже на фронту, данас су то армијски гарнизони и граничне стражарнице. Често су они у најудаљенијим, тешко приступачним местима, понекад у жариштима конфликаита.

У свету је ансамбл Александров не само симбол Руске армије, већ и симбол земље, која предлаже људима такве вредности као што су добро и лепота.

Јелена Андрусенко,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На Слобожанском правцу руске трупе су ослободиле скоро половину територије Волчанска. Након што су преузеле контролу над комплексом зграда, предње групе су стигле до порушеног моста у улици Привокзална....


Русија никада није одустала од преговора, за разлику од Кијева, изјавио је изасланик Москве у УН Василиј Небензја

Украјинског лидера, чији је мандат истекао данас, Русија сматра „ратним злочинцем“, изјавио је бивши председник Дмитриј Медведев


Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“


Министар одбране Грант Шапс изјавио је да је то разлог зашто западне нације не обарају руске ракете изнад Украјине


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА