BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Иран и САД ће начинити корак ка небу

Иран и САД ће начинити корак ка небу
05.10.2013. год.


Руководство иранске авијације је приступило раду на проналажењу могућности за обнављање директних летова с САД. Налог за то дао је председник Ирана Хасан Рохани. Обнављање директних летова који су обустављени пре више од 30 година могло би постати још један корак ка нормализацији односа двеју земаља, као и ка зближавању Техерана и Запада у целини, сматрају стручњаци. Иако истичу – засад је тешко пратити ово зближавње од стране Техерана.

Директни летови су обустављени убрзо после Исламске револуције 1979. године и представљали су последицу раскида дипломатских односа између Исламске Републике и САД. Од тада је у Америци остало много етничких Персијанаца. Авионски превоз би им у великој мери олакшао путовања у Иран, сматра директор Центра «Блиски исток – Кавказ» Међународног института за најновије државе Станислав Тарасов.

- У САД живи два милиона избеглица. Ако им сад Техеран дозволи да слободно долазе у историјску домовину и да путују из ње, да посећују рођаке – то ће ван сваке сумње створити врло позитиван имиџ Ирана на Западу.

Обнављање авионских летова, нека су то засад само разговори о томе – представља још један значајан догађај у успостављању односа између Ирана и Запада. Говор Хасана Роханија на Генералној скупштини УН, његов телефонски разговор с Бараком Обамом, одлука САД да одмрзне рачуне низа иранских банака, као и помаци који се очекују на предстојећим преговорима о иранском нуклеарном проблему – све су то знаци изласка Ирана из међународне изолације, сматра Станислав Тарасов.

- Деблокада Ирана ће довести до појаве његових енергетских ресурса на светском тржишту. Друго, - судећи по свему САД граде политичку противтежу Турској која је на леђима Американаца и својих савезника из НАТО хтела да реши своје проблеме. Међутим, кад је у питању Сирија направила је грешке које су довеле до њене изолације. Сад Запад изводи на сцену Иран, зато што преко њега може да се бори с радикалним исламским групацијама сунитског усмерења, почевши од «Ал Каиде».

У случају правилне изградње државног организма и са својим сировинским резервама Иранци би могли да начине нагли скок. Међутим, стабилност Роханијевог режима је дискутабилна. У ауторитарној исламској земљи тешко је спроводити либералне реформе. Засад је однос снага у корист конзервативаца. Покушаји «перестројке» могу изазвати унутрашње политичке катаклизме. Ипак, потпуно је очигледно да се земља налази на прагу озбиљних промена, наставља Станислав Тарасов.

- То да ове промене наилазе на подршку Запада показује (између осталог) и одмрзавање рачуна иранских банака у САД и успостављање авионског саобраћаја. Мислим да су то први кораци, а видећемо их још. Није искључено да ће након извесног времена у Техерану бити отворена америчка амбасада.

Хасан Рохани као да је специјално изабран како би се свидео Западу: осмехује се, има репутацију либерала, школовао се у Шкотској. У његовом доласку на власт помогао је духовни лидер «рахбар» Хаменеј, подсећа Станислав Тарасов. Стручњак не искључује могућност да су сви знаци «кокетирања» Техерана са Западом само унутрашња политичка игра «рахбара». Тешко је рећи да ли је тако. И то да није у питању тактички блеф, већ дуготрајна стратегија истог овог «рахбара», доказаће само чињенице. Ако Техеран успе да се договори о иранском нуклеарном програму и да започне процес скидања санкција, Роуханијеве шансе да учврсти своје позиције у односу на конзервативце ће се повећати, што би такође ишло на руку Западу.

Постоји друго мишљење: не постоји никаква нормализција односа између Техерана и Запада. Део овог привидног процеса – обнављање авионских летова – је просто захтев времена, уверен је председник Института за стратешке оцене Александар Коновалов.

- Не мислим да је то неко отопљење у односима. То је њихово свођење на рационалнију основу. Јер, у савременом свету изолационизам и одбијање контаката ни до чега доброг не доводе. Свеједно настаје ситуација кад се треба договарати и потребни су контакти. И ако нема авионског саобраћаја то никоме не помаже.

Стручњаци указују на то да су рокови за почетак директног авионског саобраћаја чисто техничко питање. Иран има стар и дотрајао авионски парк. Зато ће директни летови с САД највероватније бити обновљени снагама америчких авиокомпанија. Међутим, како се буду укидале санкције према Техерану, вероватно ће бити дозвољена куповина модерних авиона из иностранства и тада ће он сам моћи да обавља летове.

Борис Павлишчев,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА