BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сјај трачанског злата

02.10.2013. год.


317 сјајних експоната чини изложбу Тракијско злато из Бугарске, која се одржава у Москви у Историјском музеју од 1. октобра до 30. новембра. Експонате је дало седам бугарских музеја и приватни колекционари. То је највећа изложба археолошких споменика везаних за историју древне Тракије која је икада одржана у Русији.

Од Дњепра до Егејског мора – такву огромну територију древни Трачани су заузимали пре 2-3 хиљаде година. Они су се сматрали вештим земљорадницима и сточарима, храбрим ратницима и ловцима. Имали су своја предања, на пример о волшебним коњаницима. Али када су на њихове територије дошли Грци, Трачани су примили и грчку митологију и богове и хероје. Говори координатор изложбе Кирил Фирсов.

- Грчка митологија је ушла у трачанску у прерађеном виду. Грчки бог Дионис је био подељен на бога сунца и бога ватре. Орфеј који је прво био грчки лик, постао је трачански херој, и чак су Грци почели да га називају Трачанин Орфеј.

Наравно, митолошки ликови су представљани на посуђу, накиту, драгоценим оклопима, мачевима и другим предметима. Али најефектнији обрасци трачанске уметности су несумњиво ритони – посуде у облику рога чија основа је направљена у форми глава хероја трачанских легенди. Ритон је у суштини симбол трачанске културе који их је пратио у свакодневном животу и загробном свету.

Посетиоци изложбе који се први пут упознају са уметношћу древних Трачана могу да помсиле да се овај древни народ буквално клањао злату. Тако су сматрали још древни Грци и често су са подсмехом називали Трачане „сјајним“. А по речима познаваоца трачанске културе и историје, кустоса бугарског Фонда Тракија Ивана Маразова, злато Трачани нису просто обожавали, већ је оно указивало на њихов социјални статус.

Већина предмета на изложби су случајни проналасци, а не резултат циљаних археолошких ископавања гробница у којима су били сахрањени знатни људи и вождови у окружењу огромне количине драгоцености. Гробнице су нажалост покрадене још у древна времена. А благо се до данас налази на територији бивше Тракије. Све захвљаљујући томе што су тракијске вође имале занимљив обичај, говори координатор изложбе Кирил Фирсов.

- Тракијски цар је имао једну обавезу која је потврђивала његово царско достојанство. Он је имао обавезу да закопа неко благо, а још боље да нађе неко благо. Некоме је полазило за руком да нађе, а неком не. Али закопавали су сигурно, зато што их ми до данас налазимо.

Свих 317 предмета говоре о фантастичном нивоу културе, цивилизације, уметности, која је већ пре три хиљаде година била на земљи, рекао је министар културе РФ Владимир Медински на свечаном отварању изложбе.

Татјана Завјалова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА