BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сирију пљачкају криминалци

Сирију пљачкају криминалци
30.09.2013. год.


Музеј под отвореним небом, како често називају Сирију, може да остане без експоната. Од почетка војног конфликта 2011. године у земљи су уништени многи споменици
културног наслеђа. А оне који још нису избрисани са лица земље, немилосрдно разарају и односе пљачкаши. За две године шверц древних предмета са територије Сирије увећан је десет пута. Ако овај процес не буде ускоро заустављен, културно наслеђе може да буде заувек изгубљено за човечанство, сматрју експерти.

Према прелиминарним прорачунима, за време оружаног конфликта у Сирији већ је покрадена најмање трећина локалних музеја. Озбиљно су пострадали или уништени многи историјски споменици, од којих је део унет у Списак Светског наслеђа УНЕСКА. А већина артефаката које су брижљиво сакупљале експедиције археолога последњих 150 година у току непрекидних ископавања, продато је на црним тржиштима сиријских суседа. Губитак културних вредности у региону данас је најактуалнији, истакла је за Глас Русије професор Руског државног хуманитарног универзитета, водећи научни сарадник Института за оријенталистику Руске академије наука Јелна Мелкумјан:

- Криминалци плаљчкају џамије, цркве, музеје и библиотеке. Све покрадено се одвози. У току војних дејстава се разарају јединствени архитектонски споменици. На пример, веома је пострадао град Алепо. А тамо су многи објекти унети у списак УНЕСКА за светско наслеђе. У другим градовима такође су разорени споменици од светске вредности.

О могућности губитка светског културног наслеђа и појаве тржишта црне археологије експерти су говорили још пре годину дана. Тада је влада земље обећала да ће учинити све како би се сачувале вредности. Ипак данас је већ очигледно да власти нису биле у стању да осигурју заштиту. Од првих дана војни конфликт је привукао пажњу не само љубитеља лаке зараде, већ и оних који се баве шверцом професионално и не зауствљају се ни пред чим ради зараде, уверен је председник Институт за Блиски Исток Јевгениј Сатановски.

- Није случано што се тамо налазе хиљаде терориста, између осталог из зона активног пљачкања археолошких колекција Ирака, Авганистана, Либије. У време борбе за независност од диктатуре Гадафија, од дикатуре Садама, од дикттуре Наџибуле, били су покрдени практично сви национални музеи и археолошки паркови. Постаојње такве врсте професионалаца на сиријској територији даје им врло широке могућност за попуњавање међународног тржишта црне археологије.

Пљачкање споменика уметности и културе за време војних дејстава и милитантних конфликата појава је која је постала не само перманентна, већ и у извесној мери уобичајена. До данас се не зна судбина споменика Вавилона после рата у Ираку, немогуће је оценити размере пљачкања Либије, а ризнице Египта још увек краду пљачкаши. Трговина сиријским антиквитетима већ данас је стекла невиђене размере. Њени обими су премашили два милиона долара. Ипак стручњаци се надају да ће поћи за руком да се макар делимично временом врате споменици светске културе. Ипак никаквих гаранција нема, наставља Јелена Мелкумјан.

- Има врло много колекционара који се занимају за предмете управо источне, исламске уметности. Зато неки артефакти могу да испливају било где. Понекад то заиста може да се нађе и врати. Многи предмети су унети у музејске каталоге. Они могу да се препознају захваљујући томе. Али док се воде војна дејства то тешко да је могуће. Сигурна сам да ће многе ствари бити једноставно неповратно изгубљене.

Масовни шверц историјских вредности Сирије брине и УНЕСКО. УН улажу све напоре како би спречиле незаконито одвожење сиријских културних вредности. Ипак сада није могуће ослонити се на претходно искуство спасавања културних објеката, сматра стални представник УНЕСКА Елеонора Митрофанова.

- У Сирији, без обзира на то што ми говоримо о унутрашњем конфликту, води се прави рат. У Египту је ипак била револуционарна ситуација. И без обзира на то што она још остаје и тамо је до данас нестабилно, то ипак нису војна дејства где се реално разарају здања и присутне су људске жртве.

Конфликт у Сирији траје од марта 2011. године. До данас је разорено потпуно или делимично 11 некропоља које спадају у римску епоху, време раног хришћанства и арапског калифата. Међу другим ненадокнадивим губицима су тврђава из 10. века у Алепу, коју је изградио први владар династије Хамдамида, џамија из 11. и пијаца из 13. века, стари минарет, древна грчка и римска насеља. Такође је уништена црква крсташа у замку Крах де Шеваље у провинцији Хомс и много тога другог. За то време, по подацима сиријских власти, погинуло је око 8 хиљада људи, према подацима УН више од 20 хиљада.

Милена Фаустова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/mrgeebee/сс-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА