BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руска црноморска флота: слава још од времена првог брода

Руска црноморска флота: слава још од времена првог брода
29.09.2013. год.


Пре 230 година, тачније 1783, из херсонског бродоградилишта је у воду спуштен првенац Црноморске флоте Русије - једрењак „Слава Екатерини“. Потом је на паради у част доласка на Крим, Екатерину II поздравило свих 66 његових топова.

Брод је поставио у јуну 1779. године командант Херонске тврђаве генерал Иван Ханибал- син „арапа Петра Великог“, чувеног по делу Пушкина. Домовина Ханибала је била Африка. А великом поети херонски генерал је био ујак. Брод су правили мајстори као уметничко дело. Он је имао и равна, али и за то време нова коса једра. Омиљени стил тог времена - барок, био је присутан и у свим детаљима. Први командант „Славе Екатерине“ је био капетан 1-ог ранга црногорски гроф Марко Војнивич. 66 топова на броду показало се добро, као и сам брод, каже секретар Централног војно-морског музеја Сергеј Климовски:

- После овог брода из херонског и николајевског бродоградилишта - ово је друго велико бродоградилиште Црног мора - било је произведено још бродова, фрегата и других пловних средстава.

У то време у Русији су се градили бродови са 100 и 120 топова. Али лаки и брзи бродови са свега 66 топова, коришћени су на Црном мору уз посебно уважавање морнара. Своје најбоље стране су показали у Руско-турском рату, који је почео 1778. године. Под командовањем славног адмирала Фјодора Ушакова, бродови овог ранга су освојили не мало победа, говори мајстор за израду макета старих бродова Всеволод Гладилин:

- Успех тактике Ушакова био је у маневрима и усредсређености ватре артиљерије на предводнички брод непријатељске флоте. Задатак је био да се потопи предводник, како би се читав строј распао. То искуство, ту тактику је потом користио и велики енглески адмирал Нелсон. А за маневар су били неопходни не тако тешки бродови, као они са 100 топова. Тим пре што су се борбе водиле не само у акваторији Црног мора, већ и Медитерана. Тамо је велики архипелаг грчких острва. Велики бродови су погоднији за океанске битке.

Век дрвених бојних бродова није био дуг. Ускоро после окончања руско-турског рата „ Славу Екатерине“ су демонтирали. Али бродови који су отворили епоху бродоградње за Црноморску флоту остали у сећању поколења. У Херсону је чак подигнут и споменик.

Михаил Аристов,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА