BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Да ли је Русији потребан Бушер-2?

Да ли је Русији потребан Бушер-2?
25.09.2013. год.


Први енергетски блок иранске нуклеарне централе Бушер спреман је за пуштање у рад од 24. септембра. Ово је саопштио помоћник председника Русије Јуриј Ушаков. Ову информацију је потврдио шеф Органиазције за атомску енергију Ирана Алиакбар Салехи.

Да подсетимо да су током последње две године на станици била извршена различита испитивања која су почела пуњењем реактора горивом. Тренутно реактор се налази у последњем стадијуму тестирања.

Руски стручњаци остаће на објекту у периоду гарантованог рока експлоатације, који у складу са светским стандардима износи две године. По истеку овог рока руска државна корпорација за нуклеарну енергију Росатом која опрема нуклеарну централу у Бушеру предаће објекат иранској страни у потпуно радном стању. Зато руски нуклеарци заједно са иранским током две године провераваће рад нуклеарне централе у разним режимима, између осталог у режиму ресетовања. Тек тада ће нуклеарна централа бити коначно предата на располагање иранској страни.

Колико је вероватно опремање нових енергетских блокова? Према саопштењу руског листа Комерсант, Москва се припрема да потпише са Техераном споразум о изградњи другог енергетског блока на територији прве иранске нуклеарне централе. Раније о намерама иранске стране да гради нове реакторе говорио је заменик руководиоца Органиазције за нуклеарну енергетику Ирана Михамад Фијаз. Каквом извођачу ће бити дата предност? Политички аналитичар иранског канала Прес ТВ на енглеском Хасан Бехештипур истиче:

- Прво је иранско руководство планирало да изгради неколио реактора на територји нуклеане централе Бупшер. Чим буде спреман за пуштање у рад први енергетски блок, мислим да препрека на путу потписивања споразума са Русијом о подизању другог реактора не треба да буде. Што више нуклеарних реактора буде у Бушеру, то боље за иранску економију, могућности да се осигура што више региона електричном енергијом расте. Важност реализације бушерског пројекта за Русију је такође очигледна. прва нуклеарна централа у историји Ирана у суштини је постала прва нуклеарна централа коју је нова Русија подигла после распада СССР и проејакт је био изведен одлично. Сада у правцу руске цивилне нуклеарне енергетике могу да гледају са интересовањем земље заинтересоване за изградњу нуклеарних централа на својој територији као што су Турска, Саудијска Арабија, УАЕ.

Али ипак са економске тачке гледишта нови пројекат, ако одлука и његовој реализацији буде донета, за Русију је тешко назвати повољним, он је пре политички. У контексту компликовања ситауције на Блиском Истоку проблем енергената за регион има посебан значај. Русија подржава дијалог у области енергетске сарадње са једним од кључних фактора око сиријске кризе – Ираном. И то је озбиљна предсност Москве за напредак њених иницијатива за политичко регулисање сиријског проблема.

А економске користи од ове сарадње за Русију могу да буду приметне не одмах, сматра потпредседник Центра за стратешке комуникације Дмитриј Абзалов:

- Русија рачуна да на рачун овог маневра – наставка рада у Бушеру – изађе на енергетско тржиште у Централној и Јужној Азији. На пример, за Москву могу да се отворе перспективе за рад на врло занимљивом тржишту Кине. За Росатом то је могућност постизања комерцијалног успеха, а за Кремљ важна тачка у његовој блискоистичној спољној политици.

Између осталог, опремање нових енергетских блокова у Бушеру од стране Русије није питање днашњице, чак ни сутрашњице. У сваком случају, оно се није разматрало, упркос очекивањима експерата, на састанку председника Путина и Роханија на самиту шефова држава ШОС у Бишкеку. Пчигледно је да прво треба завршити пројекат Бушер-1.

Иван Захаров,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА