BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Азарбејџански гас ће проћи поред Источне Европе

25.09.2013. год.


Широко рекламирани азарбејџански гасни пројекат Шах-Дениз неће битно утицати на тржиште Источне Европе и на доминанти положај Гаспрома у Старом Свету, сматрају западни експерти. Неки руски стручњаци су уверени да је пројекат у свом актуалном облику апсурдан.

Картел за разраду налазишта Шах-Дениз објавио је услове споразума за испоруке гаса у Европу. Плаво гориво ће кренути Трансјадранским гасоводом у Грчку, Бугарску, Албанију и Италију. Планирани годишњи обим испорука износи десет кубних метара, почетак испорука је зацртан за 2019. годину. Прво је азарбејџански гас требало да крене гасоводом Набуком, помоћу њега Брисел је рачунао да смањи енергетску зависност Централне и Источне Европе од Русије. Али када је постало јасно да гаса нема довољно за нови цевовод, кључни фактори су почели да напуштају пројекат. Почетком лета од Набука су одустали и разрађивачи Шах-Дениса. Западни експерти су разочарани. Француски аналитичар Сосиете Женерал Тјери Брос са страница Фајненшл Тајмса тврди да је гас који идео Трансјадранском магистралом изгубљен за Источну Европу. А то значи да је регион и даље везан за Русију. Ситуацију коментарише генерални директор Фонда за националну енергетску безбедност Константин Симонов.

- Првобитни циљеви су одавно заборављени. Заиста, постојала је идеја да се изведу додатни обими гаса на тржиште Источне Европе. Све време се говорило да управо Источна Европа максимално зависи од Русије. За неке земље зависност од Русије достиже сто одсто. Али ЕУ није учинила ништа да споји Источну Европу гасоводима.

Зато Русија, нудећи свој гас, ствара додатну инфраструктуру за транспорт гаса. Северни ток, на пример, преко система гасовода повезан је са Истичном Европом. Јужни ток ће отићи у Бугарску и на Балкан.

При томе пројекат Шах-Дениз не може да поколеба положај Гаспрома у Старом Свету, да изврши осетни утицај на распоред снага на гасном тржишту ЕУ или на политику цена, уверен је ректор Института за националну енергетику Сергеј Правосудов.

- Потрошња у Европи прошле године је износила 450 милијарди кубних метара. У датом случају реч је о 10 милијарди кубних метара. То је мали обим. Ово је добар део за оне земље куда ће гас стизати – у Бугарску, Грчку, Италију. То ће бити добра потпора овим земљама. У целини за Европу то је смешан обим.

Неки експерти сматрају Трансјадрански пројекат слабим са комерцијалне тачне гледишта. На данашњи дан Италија је једно од најконкуретнијих тржишта. Овамо иду гасоводи из Северне Африке и Русије, постоји терминал за пријем компримованог гаса из Катара. Истина, последње године прилив горива са Блиског Истока и са Црног континента се смањио. Катар и Алжир су се оријентисали на Азију, где је забележен нагли скок цена. Али формирани дефицит је био брзо попуњен на рачун Русије. Између осталог азарбејџански произвођачи гаса никако не би могли да искористе ситуацију, пошто је до покретања пројекта Шах-Дениз остало најмање 6 година.

Влад Гринкевич,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА