BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Британија се бори против фереџе

Британија се бори против фереџе
23.09.2013. год.


Полако и опрезно Британија се приближава забрани ношења женског атрибута ислама на јавним местима – никаба, хиџаба и паранџе. За сада прећутна забрана ношења ове специфичне муслиманске одеће уводи се у медицинске установе Уједињене Краљевине. Парламент земље је ово питање почео да разматра 9. септембра. Али даље од дискусије ствар није напредовала, мада иницијативу о увођењу ограничења подржава сам премијер Дејвид Камерон.

Данас је  више од 10% британских државних болница незванично забранило свом персоналу да носи муслиманске мараме које потпуно затварају лице.

Ако је веровати статистици, исламизација у Европи тече невероватним темпом. Тврди се, на пример, да је за последњих 30 година број муслимана у Британији скочио 30 пута. У Француској до 2027. године сваки пети Француз ће бити муслиман. У Холандији половина свих новорођенчади су Арапи, и за 15 година половина Холанђана ће исповедати ислам. У Белгији већ сада четвртину становништва чине муслимани. Према подацима федералне статистичке службе Немачке, због пада наталитета међу Немцима за 5 година земља ће бити претежно муслиманска.

Стручњаци истина саветују да се опрезно односимо према таквој статистици. Као прво, то су само оцене. При томе врло приближне. У већини европских земаља забрањено је да се приликом састављања статистичких прегледа постављају питања о религиозној припадности грађана. Као друго, муслимани такође осећају притисак од стране европске културе. Много од њих се асимилују у Европи и одлазак у џамију за њих постаје формалност и данак традицији, каже доктор Крис Ален, аутор књиге Исламофобија.

- Чак после догађаја од 9. септембра 2011. године у Њујорку смо видели препород антиратног покрета против ратова у Авганистану и Ираку. У њега су се укључиле разне групе, укључујући младе муслимане, леве организације. Млади муслимани су веома политизовани. То не значи да се они радикализују. Све више их брине шта се ради у политици. И брине их не само као муслимане, већ и као Британце.

Талас исламофобије у земље делимично је изазван и тешким економским временима, уверена је експерт лондонског Института за расне односе доктор Лиз Фекет. На несрећу, живимо у Британији која сада преживљава економску кризу. Падом стандарда руши се социјална хармонија у друштву, каже Лиз Фекет.

- Социјалне материје разарају се и влади је потребно да нечим споји друштво. Лепак који се нуди је патриотизам и национализам. Ми као да покушавамо да препишемо сву нашу историју, да додамо у њу националистички подтекст. При таквом спајању, културном плурализму и етничкој разноврсности нема места.

Проблем није толико у муслиманском становништву краљевине, колико у Британској Заједници – обједињењу бивших колонија и доминиона круне. Њено становништво премашује две милијарде људи, уљкучујући муслиманске земље или земље са јаким слојем муслиманског становништва као што су Пакистан и Индија. Број муслимана у Заједници неколико пута премашује сво становништво Британских острва.

Уводити антиисламске законе у одевању значи изазвати оштро незадовољство земаља са којима Британија има традиционално јаке трговинско-економске односе. И Лондон не може то да не узима у обзир.

Андреј Федјашин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА