BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Британија и Француска желе своју малу армију

Британија и Француска желе своју малу армију
21.09.2013. год.


Без велике буке, Лондон и Париз настављају да припремају своју сопствену „џепну армију“ унутар НАТО и ЕУ. Главни узрок тога је што у ЕУ, како сматрају две нуклеарне државе Европе, превише споро реагују онда када су потребна активна дејства у војној сфери.

У терминологији Британије и Француске, нова формација се зове Уједињене експедиционе снаге или Combined Joint Expeditionary Force. Већ у новембру ове године, војни ресори две земље намеравају да одрже заједничке маневре за увежбавање компоненти новог система. Овакав заједнички експедициони корпус треба да буде формиран до 2016. године.

Париз и Лондон су одавно незадовољни гломазношћу система усаглашавања војне политике унутар ЕУ, каже експерт руског Центра за ситуационе анализе РАН Сергеј Уткин.

- У француском и британском руководству се формирао утисак, у целини не без основа, да машинерија европске политике у области безбедности и одбране ради врло споро. Како би се активирала, треба неколико месеци, а понекад и неколико година. Свим осталим треба дати до знања да је време да се озбиљно размисли о продубљењу одбрамбене сарадње. Када друге земље буду спремне, Француска и Британија ће са њима сарађивати.

Ни у Јелисејској палати, ни у Даунинг-стриту 10 нису крили незадовољство поводом фактичког осујећења већ скоро припремљене војне операције у Сирији. Аналитичар Париске војне академије пуковник Мишел Гоја објашњава жељу Британије и Француске да направе посебне војне снаге врло једноставном. Француски војници после интервенције у Малију схватили су да је брзо реаговање на неке догађаје могуће или самостално, или са неким удвоје, каже он. Мултинационални договори идузимају превише времена.

У војној области Лондон и Париз већ су оставили далеко иза себе остале земље ЕУ. Према подацима Стокхолмског института за истраживање проблема мира, на данашњи дан њихови војни трошкови се процењују на 92 милијарде евра. То је више него одбрамбени буџети Немачке, Италије, Пољске, Холандије и Шпаније заједно.

Војно зближавање између две једине нуклеарне силе ЕУ у принципу сасвим је природна ствар, каже аналитичар Европског института РАН Сергеј Фјодоров.

- Јачање сарадње између Француске и Велике Британије објашњава се тиме што оне теже да најефикасније искористе радове на тестирању нуклеарних бојевих глава. При томе, то се ради на бази спајања нуклеарних потенцијала две земље. Реч је о заједничком коришћењу носача авиона, који самостално представљају финансијски терет и за Француску и за Британију.

Мало ко зна, али данас британски официри чине стално запослене на француском носачу авиона Шарл де Гол. И Французи редовно служе на британским носачима авиона.

Андреј Федјашин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА