BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Карактеристике стазе у Сочију

Карактеристике стазе у Сочију
20.09.2013. год.


Биатлон се у Русији сматра другим по популарности зимским спортом, одмах након хокеја. Доказ томе је велики број гледалаца на трибинама, медијска пажња, којом су обасути скијаши-стрелци, као и гледаност спортских догађаја. Норвежани, Немци, Аустријанци, Украјинци, Белоруси - главни су конкуренти Русима у борби за олимпијске медаље у овом спорту. Подсетимо се првог међународног такмичења на стази у Сочију - Светског купа, који је одржан у марту ове године.

Једно од најупечатљивијих и најнепомирљивијих ривалстава на биатлонским стазама света - такмичење између руских, немачких и норвешких спортисткиња. Женски биатлон ових земаља је изнедрио десетак великих биатлонки: Кејт Вилхелм и Олга Зајцева, Магдалена Нојер и Олга Медвецева, Андреа Хенкел и Тора Бергер. Све оне су не једном, у последњој деценији, делиле подијуме на Олимпијадама и Светским куповима. Многе од ових великих спортисткиња су већ завршиле своје каријере, али је ривалство између екипа ове велике биатлонске тројке остало до данас. На Олимпијским играма у Сочију, ће то, наравно, доћи до изражаја. Ипак, са великим задовољством ће ову тројку да разбију спортисткиње из других земаља. Тако је, на Светском купу у Сочију, прва будућу олимпијску стазу прешла белоруска спортисткиња - Дарја Домрачева, остављајући за собом Рускињу Олгу Зајцеву и Норвежанку Тору Бергер. Након победничке трке, Домрачева је овако оценила стазу у Сочију:

- Та висина је нереална за стазу. Овде морате бити веома опрезни. На најтежим падинама не можете ни секунду да се опустите. Напрестано радиш, концентришући се да не паднеш, да се не завалиш негде, а кад треба скренути, онда је двоструко ризично и захтева велику концентрацију.

Рускиње су се протекле године налазиле ван подијума. Разлог за лоше резултате је смена генерација. Треба припремити нову плејаду спортисткиња за Сочи. Док се оне вежбају за професионални биатлон, сав терет пада на плећа ветеранки. Олга Зајцева је у предворје Олимпијаде у Сочију успела да освоји сребро у спринту на 15 километара. Тиме је потврдила прогнозу своје финске колегинице Каиси Макјарјајнен. Она је уверена да је - јединствена клима у Сочију - адут у рукама Руса.

- Висина је од великог значаја. У Сочију смо на надморској висини од хиљаду метара, и на такву висину треба доћи што раније до почетка трке.

Клима Сочија, наравно, више одговара руским спортистима, него инистраним биатлонцима. Ипак, стаза је иста за све. Ипак, по једном се разликује од осталих. На стрелишту готово да нема ветра, што ствара предност онима који рачунају на прецизно гађање. Али стрмо спуштање и успони, напротив, представљају хендикеп за оне који брже скијају, сматрају украјинске биатлонке Валентина и Вита Семеренко:

- У Сочију неће бити лоше ни нама ни осталим спортисткињама. Наравно, постоје и добре и лоше стране. Пре свега бих желела да стаза буде лакша. Поготово ноћу, кад смрзне и постаје сувља. Ти идеш и веома се трудиш да не паднеш.

Колико год да буду стрме падине у Сочију, мало је вероватно да ће утицати на интензитет емоција током Олимпијаде. Током Светског купа, често је долазило до падова биатлониста, но они су опет устајали и настављали даље. То и јесте спорт: сплет вештина, напорног рада и способности да се преузме ризик. Услед опасних кривина, током спуста, може се наравно одустати и сачувати се. Можда ће неко то урадити ... Ипак, са сигурношћу се може рећи да таквих међу лидеркама светског биатлона неће бити, јер је уздржаност на Олимпијади - први корак даље од подијума.

Григориј Шабанов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације поново су извршиле ударе на територију полуострва Крим. Циљ удара АТАЦМС-а био је аеродром Белбек, где је, према отвореним изворима, избио пожар.


Марија Захарова је на данашњем редовном брифингу била у прилици да одговори на чак три питања везана за Србију – једно о новој влади Србије и два о односима...

Неуспех да се „одмах“ оконча офанзива на Рафу би поткопао односе, наводи се у саопштењу


Москва треба да брине и о „оружју и путеру“, изјавио је председник

Украјински посланици тврде да ограничења на циљеве који се могу гађати западним оружјем дају предност Москви


Све у свему, удео муслиманског бирачког тела се постепено повећава. У једном броју округа број муслимана се креће од 10 до 40% бирача, има места где их има више...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА